Zdrowe zęby, a kondycja ciała – czy higiena jamy ustnej wpływa na zdrowie?

Jednym z kluczowych elementów dla utrzymania zdrowego ciała jest dbanie o higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów i odwiedzanie gabinetu stomatologicznego ma ogromne znaczenie! Obecnie świadomość społeczna dotycząca konieczności dbania o swoje zdrowie nieustannie się zwiększa. Nadal jednak pozostaje ograniczona przede wszystkim do uprawiania sportu i jedzenia zbilansowanych posiłków. A jaka jest zależność między zębami, a pozostałymi częściami ludzkiego ciała?

Dlaczego zdrowe zęby są ważne?

Utrzymywanie zębów w zdrowiu jest bardzo ważne. Przede wszystkim stanowi prewencję przed chorobami jamy ustnej. Na pozór nieistotna próchnica, parodontoza, czy zapalenie dziąseł, mogą przerodzić się w poważniejsze problemy, które będą miały poważne konsekwencje. Są to schorzenia, które mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych w zupełnie innych częściach ciała. Warto pamiętać o tym, że to właśnie zęby są pierwszą linią obrony przed bakteriami i patogenami. Jeśli pojawią się w nich uszkodzenia, będą się przez nie z łatwością przedostawały różne infekcje.

Systematyczne dbanie o zęby to też troska o swój budżet! Profilaktyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym nie generują dużych kosztów, jednak leczenie już powstałych problemów to z reguły konieczność poniesienia sporych nakładów finansowych.

Stan jamy ustnej, a choroby układu sercowo-naczyniowego

Jednym z ważnych związków, które warto sobie uświadomić, jest powiązanie stanu zdrowia zębów z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego.

  • Bakteryjne zapalenie wsierdzia – bakterie znajdujące się w jamie ustnej, w której są stany zapalne i infekcje, mogą przedostawać się do zastawek serca. W ekstremalnych wypadkach prowadzi to do zapalenia wsierdzia, wymagającego udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej.
  • Zapalenie dziąseł, a serce – duże ilości bakterii znajdujących się w jamie ustnej w wyniku przewlekłych chorób dziąseł są ściśle związane z chorobą wieńcową, zawałem serca czy nadciśnieniem. Jak to możliwe? Bakterie dostają się do krwiobiegu, a ich obecność w naczyniach krwionośnych często powoduje uszkodzenia na ich ścianach.
  • Udar mózgu – nieleczone problemy, takie jak zapalenie przyzębia, mogą powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo powstawania skrzepów krwi. Osoby, które nie dbają o zęby są bardziej narażone na udar mózgu.
  • Zabiegi kardiologiczne, a zdrowie zębów – zabiegi chirurgiczne, takie jak wszczepianie stentów czy angioplastyka, nie powinny być wykonywane u osób, które cierpią na paradontozę lub inne choroby jamy ustnej. Zwiększa to bowiem wystąpienia powikłań bardzo niebezpiecznych dla życia i zdrowia.

Czy zęby wpływają na trawienie i układ pokarmowy?

Zęby odgrywają ważną rolę w procesie trawienia. To w jamie ustnej zaczyna się trawienie – w tym m.in. rozkład węglowodanów. Wszelkiego rodzaju problemy związane ze zdrowiem zębów wywołują różnorodne problemy związane z jedzeniem. Nie tylko utrudniają prawidłowe żucie – mogą również zaburzać wchłanianie składników odżywczych.

Układ pokarmowy jest chroniony przed infekcjami jeśli wszystkie zęby są zdrowe. W jamie ustnej zachodzi bowiem pierwszy etap ochrony organizmu przed bakteriami i patogenami, które dostają się do organizmu w wyniku uszkodzeń jamy ustnej. Jednocześnie, lepiej wchłaniane są składniki odżywcze. W przypadku wykrycia niedoborów witaminowych, warto przed wprowadzeniem suplementacji skontrolować właśnie zdrowie zębów. Zadbanie o jamę ustną może rozwiązać masę różnych problemów.

Zdrowie psychiczne, a stan jamy ustnej

Stan jamy ustnej ma wpływ nie tylko ze zdrowiem fizycznym, ale również psychicznym. Dobrym przykładem mogą być wady zgryzu, braki w uzębieniu i inne defekty estetyczne. Często wpływają one na samoocenę, a tym samym negatywnie oddziałują na zdrowie psychiczne, wywołują problemy z nastrojem. Z kolei niektóre zaburzenia psychiczne mogą stać się przyczyną zaburzenia równowagi hormonalnej. Zmiany tego typu mogą zwiększyć podatność na zapalenie dziąseł lub powstanie próchnicy.

Osoby narażone na zaburzenia nastroju, epizody depresyjne i lękowe często rozładowują napięcie jedząc słodycze, fast foody czy paląc papierosy. Są to szkodliwe nawyki, które w znacznym stopniu pogarszają stan zdrowia jamy ustnej i znacznie utrudniają utrzymanie pożądanego stopnia higieny.

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Czy dieta ma znaczenie?

Podstawą dbania o zęby jest szczotkowanie. Konieczne jest wybranie dobrej szczoteczki – najlepiej elektrycznej! Nie należy korzystać z twardych egzemplarzy, gdyż wywołują one uszkodzenia dziąseł. Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku. Jest to szczególnie istotne m.in. dla osób noszących aparat ortodontyczny. Warto też zwrócić uwagę na zakup odpowiedniej pasty do zębów. W jej składzie powinien znaleźć się m.in. fluor – dzięki niemu możliwe jest zapobieganie próchnicy, a także wzmocnienie szkliwa.

Jednak nie tylko mycie zębów, korzystanie z płynów do higieny jamy ustnej i nici dentystycznej ma znaczenie. Bardzo ważna jest też dieta. Szkodliwe dla zębów są m.in. słodycze. Z kolei w posiłkach powinna znaleźć się duża ilość witaminy C. Wspiera ona zdrowie dziąseł i odgrywa ważną rolę w zapobieganiu infekcjom. Należy też unikać picia dużej ilości kofeiny. Wywołuje ona nieestetyczne przebarwienia.

Zdrowe zęby są bardzo ważne – wpływają one na ogólny stan całego organizmu. Wszelkie choroby jamy ustnej mogą sprzyjać powstawaniu schorzeń w obrębie m.in. układu pokarmowego i układu krążenia. Warto więc zainwestować w dobrą, elektryczną szczoteczkę i regularnie odwiedzać gabinet dobrego stomatologa w celu wykonywania profilaktycznych kontroli.

Zobacz też

Czy warto kupić używany materac?
Dom

Czy warto kupić używany materac?

Higiena i czystość, czyli materace SleepMed o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych
Dom

Higiena i czystość, czyli materace SleepMed o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych

Jak materac SleepMed oddziałuje na nasze zdrowie?
Dom

Jak materac SleepMed oddziałuje na nasze zdrowie?

Jak często należy zmieniać poduszkę? Podpowiadamy
Dom

Jak często należy zmieniać poduszkę? Podpowiadamy

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?