Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?
Piękna opalenizna jest niezwykle pożądana – i to nie tylko w okresie letnim. Jednak ekspozycja na promieniowanie UV czasem okazuje się szkodliwa. Nie tylko wiąże się z oparzeniami i fotostarzeniem skóry. Może też prowokować powstawanie niektórych chorób skórnych i zaostrzać objawy pewnych schorzeń dermatologicznych. Kiedy warto zachować szczególną ostrożność i zrezygnować z kąpieli słonecznych?
Ekspozycja na słońce – najczęstsze choroby
Najczęściej pojawiającą się reakcją skórną związaną z długotrwałym przebywaniem na słońcu są oparzenia. Można jednak skutecznie się przed nimi chronić stosując kremy z filtrem UV – zapobiegają one również wczesnemu starzeniu się skóry. Istnieje jednak szereg konsekwencji, które mogą pojawić się mimo zabezpieczania naskórka kosmetykami SPF. Najbardziej niebezpieczne są nowotwory skóry. Z reguły przybierają formę raka podstawnokomórkowego, płaskonabłonkowego i czerniaka. Rozwijają się przede wszystkim na znamionach – dlatego niezwykle ważne jest kontrolowanie wszelkich pieprzyków na ciele!
Słońce staje się czasem przyczyną pojawienia plam soczewicowatych i melasmy. Są to przebarwienia, które mogą okazać się bardzo nieestetyczne. Wymagają wówczas specjalistycznego leczenia. Promienie UV mogą stać się czynnikiem zapalnym wywołującym niektóre infekcje skórne – w tym świerzbiączkę. Choć jest ona kojarzona z rozwojem w wilgotnym środowisku, w którym znajdują się roztocza, ekspozycja na słońce znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.
Choroby skórne – słońce i zaostrzenie objawów
Istnieje szereg chorób skórnych, które stanowią całkowite przeciwwskazanie do przebywania na słońcu.
- AZS – atopowe zapalenie skóry jest wymieniane jako jedno z największych przeciwwskazań do opalania. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV wywołuje przesuszenie skóry. Wzmacnia to dyskomfort związany ze swędzeniem. Jednak warto pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach wystawienie na słońce może też zmniejszyć stan zapalny! Jednak dotyczy to jedynie umiarkowanej ekspozycji w sytuacji, gdy skóra jest dobrze zabezpieczona kremem z filtrem SPF.
- Pokrzywka słoneczna – to reakcja alergiczna na słońce. Osoby, u których zdiagnozowano tendencję do takiego uczulenia, powinny maksymalnie ograniczać przebywanie na zewnątrz w słoneczne dni i bezwzględnie korzystać z kosmetyków z filtrem UV.
- Lupus rumieniowaty – to choroba autoimmunologiczna. Jej czynnikiem zapalnym jest właśnie ekspozycja na słońce. Osoby zmagające się z tym schorzeniem po kąpielach słonecznych skarżą się na znaczne zmęczenie, ból stawów, a czasem również rumień na różnych częściach ciała – często na twarzy.
- Świerzb – to bardzo uciążliwa choroba, której leczenie jest dość długotrwałe. Słońce znacznie nasila objawy.
- Łuszczyca – słońce działa różnie na osoby chorujące na łuszczycę. Czasem wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i powoduje rozwój łuszczycy wokół kolan, łokci i na głowie. Jednak u niektórych osób sprzyja poprawie i zmniejsza objawy.
Kiedy nie warto się opalać?
Osoby zmagające się z chorobami skóry powinny ze szczególną ostrożnością podchodzić do kwestii opalania się. Jednak istnieje również szereg okoliczności, które stanowią przeciwwskazanie do długotrwałego przebywania na słońcu i również dla osób zdrowych. Przede wszystkim, są to dni, w których indeks promieniowania UV jest bardzo wysoki. Wtedy na słońcu warto przebywać jedynie przed godziną 10 i po 16.
Przeciwwskazaniem może być też przechodzenie leczenia farmakologicznego. Niektóre grupy leków – m.in. przeciwzapalnych, antybiotyków, antydepresantów z grupy SSRI, a także często przyjmowanych środków przeciwzapalnych, negatywnie wpływają na odporność na słońce i zwiększają wrażliwość skóry. Również sytuacje związane z silnymi zmianami hormonalnymi nie sprzyjają opalaniu. Doskonałym przykładem jest chociażby okres ciąży. Z reguły wrażliwość skóry na słońce znacznie się w tym czasie zwiększa.
Jak chronić się przed szkodliwym działaniem słońca?
Istnieje wiele skutecznych sposobów ochrony przed słońcem. Najważniejszym elementem profilaktyki jest stosowanie kremu z filtrem. Należy wybierać kosmetyki z wysokim współczynnikiem SPF i nakładać je na skórę przynajmniej 15 minut przed wyjściem na zewnątrz. Podczas wyjątkowo słonecznych dni, konieczne jest ich regularne uzupełnianie. Skuteczną ochronę może też zapewnić odpowiedni ubiór. Podczas upałów warto wybrać lniane lub bawełniane elementy garderoby, które zakryją zarówno ręce, jak i nogi. Na głowie z kolei koniecznie powinna znaleźć się czapka z daszkiem lub kapelusz. Także oczy potrzebują ochrony! Podczas każdego lata należy codziennie korzystać z okularów przeciwsłonecznych.
Czy opalanie na słońcu to jedyny sposób na piękną opaleniznę?
Opalanie na słońcu i wizyty na solarium to od wielu dekad najpopularniejsze sposoby na osiąganie pożądanego, brązowego odcienia skóry. Jednak są to praktyki niebezpieczne dla zdrowia! Po dokonaniu bilansu zysków i strat jasno i wyraźnie można wywnioskować, że z kąpieli na słońcu najlepiej zrezygnować. Z kolei miłośnicy opalania, powinni sumiennie stosować wysokiej jakości kremy z filtrem i olejki.
W zamian można jednak korzystać z coraz bogatszej oferty kosmetyków brązujących. Samoopalacze obecnie nie tworzą smug, ani brzydkich, pomarańczowych akcentów. Dzięki nowoczesnym balsamom często można osiągnąć trwały efekt, który prezentuje się tak samo dobrze, jak efekty prawdziwej, słonecznej opalenizny.
Opalanie jest dla wielu osób nieodłączną częścią lata. Może jednak zaostrzać objawy chorób dermatologicznych, a nawet stać się przyczyną wystąpienia niektórych schorzeń. Dlatego wychodząc na słońce zawsze należy zabezpieczać się kremem z filtrem SPF, a długotrwałe kąpiele słoneczne najlepiej zastąpić balsamami brązującymi.