Dieta wegańska i wegetariańska – jak uniknąć niedoborów?

Coraz więcej osób decyduje się na zrezygnowanie z jedzenia mięsa. Wynika to zarówno z dbałości o dobrostan zwierząt, jak i z troski o środowisko naturalne. Jadłospis roślinny bezsprzecznie wiąże się także z wieloma korzyściami dla zdrowia – oczywiście pod warunkiem dobrego zbilansowania diety. Jak komponować posiłki na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, aby uniknąć niedoborów?

Dieta wegańska, a wegetariańska – czym się różnią?

Zarówno dieta wegańska, jak wegetariańska polegają na całkowitym wyłączeniu z diety wszystkich produktów mięsnych. W zamian, zastępowane są roślinnymi źródłami białka. Są to przede wszystkim rośliny strączkowe. Doskonale sprawdzają się chociażby soczewica, ciecierzyca i fasola. Cechą łączącą te dwa rodzaje diety jest też kwestia etyki. Geneza jadłospisu roślinnego to kierowanie się ideologicznymi przekonaniami związanymi z troską o dobrostan zwierząt, a czasem również z dbałością o stan środowiska naturalnego.

Podstawową różnicą jest to, że wegetarianie mogą do swoich posiłków dodawać nabiał. Sery, mleko, śmietana i jogurty – to dodatkowe źródła białka, które z powodzeniem zastępują mięso. Z kolei weganie ograniczają w całości jedzenie jakichkolwiek produktów odzwierzęcych. W ich daniach można znaleźć tylko i wyłącznie rośliny – nic więcej nie jest dozwolone.

Najczęstsze niedobory na diecie roślinnej

Dieta wegańska i wegetariańska może być bardzo zdrowa. Jednak wiele osób rezygnuje z mięsa bez odpowiedniej wiedzy, co skutkuje niedostarczaniem do organizmu niektórych istotnych substancji odżywczych. Jakie niedobory na diecie roślinnej powstają najczęściej?

  • Witamina B12 – to najczęściej występujący niedobór, zarówno w diecie wegańskiej, jak i wegetariańskiej. Jego skutki są bardzo niebezpieczne – obejmują nawet problemy neurologiczne.
  • Wapń – jest podstawowym budulcem kości i zębów. Problem z jego niedoborami mają głównie weganie. Wegetarianie bowiem dostarczają go wraz z nabiałem. Dieta w pełni roślinna wymaga często włączania do niej produktów wzbogaconych o wapń – np. napojów roślinnych.
  • Żelazo – można je zastąpić strączkami, nasionami i orzechami. Konieczne jest jednak jedzenie ich w sporych ilościach.
  • Białko – zdarza się, że białko roślinne spożywane jest w zbyt małych ilościach. Wynika to z tego, że jest stosunkowo mało skoncentrowane, w porównaniu z tym pochodzenia zwierzęcego.
  • Omega-3 – kwasy EPA i DHA znajdują się w niewielkiej ilości roślin. Najbogatsze w nie są orzechy włoskie i algi morskie. Warto pamiętać o włączeniu ich do swojej diety.
  • Jod – głównym źródłem jodu są ryby. Ich eliminacja z diety wiąże się z koniecznością wprowadzenia suplementacji lub stosowania np. jodowanej soli.

Jak unikać niedoborów?

Zdecydowanie prostsze jest zapobieganie niedoborom niż ich niwelowanie. W tym celu warto nauczyć się podstaw zdrowego odżywiania i rozpocząć świadome planowanie diety. Jedną z podstawowych zasad jest dbanie o różnorodność. Produkty roślinne zawierają wiele cennych mikro i makroelementów. Jednak jedzenie w kółko tylko kilku warzyw i owoców nie będzie pokryć całkowitego zapotrzebowania organizmu. Warto korzystać z szerokiego asortymentu dostępnego w sklepach i codziennie jeść coś innego.

Niektóre witaminy i minerały trzeba po prostu suplementować. Należy do nich m.in. witamina B12. Dietetycy podkreślają, że jej suplementacja to obowiązek każdej osoby niejedzącej mięsa! Również jod, wapń, żelazo i kwasy tłuszczowe omega-3 często jest trudno dostarczy w posiłkach. Jednak przed włączeniem do diety suplementów, należy wykonać badania kontrolne i skonsultować je z lekarzem.

Planując posiłki, można uwzględnić produkty wzbogacane o różne, wartościowe substancje. Warte uwagi są chociażby napoje roślinne, w których znajduje się duża ilość wapnia, soki pomarańczowe z dodaną witaminą D, a także płatki śniadaniowe czy zbożowe ciasteczka, z którymi można dostarczyć do organizmu m.in. tak potrzebne witaminy z grupy B. Osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej powinny jeść jak najwięcej posiłków w domu. Gotowanie własnoręcznie pozwala na nieustanną kontrolę nad zawartością spożywanych dań. Z kolei gotowe posiłki zakupione w marketach, a nawet jedzenie w restauracjach, zawsze wiążą się z niepewnością dotyczącą poszczególnych witamin i minerałów.

Dieta wege w różnych grupach wiekowych

Zasady dotyczące diety wegetariańskiej i wegańskiej różnią się nieco w zależności od wieku danej osoby.

  • Dzieci – jeszcze do niedawna uznawano, że w ich diecie powinno być mięso. Obecnie wiadomo już, że nie jest to prawda. Jednak ich jadłospis wymaga szczególnej troski – niedobory wiążą się bowiem z zaburzeniami wzrostu i rozwoju. Dzieci będące na diecie roślinnej powinny znajdować się pod kontrolą lekarza lub kompetentnego dietetyka, a także być regularnie poddawane kontrolnym badaniom.
  • Młodzież i osoby dorosłe – dobrze zbilansowana dieta roślinna nie wywołuje praktycznie żadnych zagrożeń. Konieczne jest jedynie przestrzeganie ogólnych zasad zdrowego odżywiania.
  • Osoby starsze – mogą wiele zyskać dzięki diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Rezygnacja z mięsa pozytywnie wpływa na serce, a także zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre choroby przewlekłe. Należy mieć na uwadze to, że seniorzy mają trudności z wchłanianiem witaminy B12, a także zmagają się z tendencją do spadków wagi. W związku z tym, powinni kontrolować kaloryczność posiłków i systematycznie suplementować witaminę B12.

Dieta wegańska i wegetariańska jest korzystna dla zdrowia i dla planety. Niezbędne jest jednak świadome przygotowywanie posiłków oraz wykonywanie badań kontrolnych w celu wykrywania ewentualnych niedoborów.

Zobacz też

Czy warto kupić używany materac?
Dom

Czy warto kupić używany materac?

Higiena i czystość, czyli materace SleepMed o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych
Dom

Higiena i czystość, czyli materace SleepMed o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych

Jak materac SleepMed oddziałuje na nasze zdrowie?
Dom

Jak materac SleepMed oddziałuje na nasze zdrowie?

Jak często należy zmieniać poduszkę? Podpowiadamy
Dom

Jak często należy zmieniać poduszkę? Podpowiadamy

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?