Dom

Zrównoważone wnętrze – aranżacja mieszkań i ekologiczne trendy

Ekologiczny styl życia staje się normą dla coraz większej części dzisiejszego społeczeństwa. Jednym z obszarów, w których można działać z dbałością o środowisko, jest aranżacja wnętrz. Umeblowanie mieszkania w duchu zrównoważonego wnętrza ma na celu połączenie estetyki, funkcjonalności i ekologicznych rozwiązań. W poniższym artykule znajdziesz inspiracje na stworzenie projektów w zgodzie z obowiązującymi trendami, które są bezpieczne dla planety.

Aranżacja mieszkań, a ekologiczne materiały

Aranżacja mieszkania polega na wyborze mebli, tekstyliów, dodatków i barw, które są dopasowane do preferencji i stylu życia domowników. Świadomość ekologiczna sprawia, że coraz częściej poszukiwane są rozwiązania bezpieczne dla środowiska. Podstawowym pytaniem, które zadają sobie osoby planujące utworzenie zrównoważonego wnętrza jest to, jakie materiały wybrać.

  • Organiczne tkaniny – aktualnie szeroko dostępne są tkaniny pochodzące z ekologicznych upraw. Charakteryzują się biodegradowalnością oraz brakiem zawartości jakichkolwiek substancji szkodliwych dla zdrowia i dla środowiska.
  • Farby bez VOC – malowanie ścian i pokrywanie lakierem elementów wystroju wnętrza nie musi destrukcyjnie działać na środowisko. Wybieranie produktów, które nie zawierają lotnych związków organicznych to jeden z ogromnych kroków w kierunku ekologii.
  • Ekobeton – w ekologicznym betonie znajduje się mniejsza zawartość cementu. A to właśnie on jest największym źródłem CO2 wydzielanego w procesie produkcji.
  • Drewno z odpowiedzialnych źródeł – drewno to ważny element wyposażenia wielu wnętrz. Warto wybierać drewniane produkty posiadające certyfikat oznaczony symbolem FSC (Forest Stewardship Council).

Recykling i upcykling w aranżacji wnętrz

Zrównoważona aranżacja wnętrz nie może funkcjonować bez mechanizmów recyklingu i upcyklingu. Są to bardzo ważne w dzisiejszym świecie podejścia, które dotyczą wykorzystywania już nieużywanych przedmiotów. Jaką rolę pełnią w tworzeniu niepowtarzalnych projektów pomieszczeń?

Recykling w aranżacji wnętrz polega przede wszystkim na przekształcaniu, renowacji i odnawianiu starych, nieużywanych już mebli. Ogranicza się dzięki temu nie tylko ilość rzeczy wyrzucanych na śmietnik, ale również pośrednio wpływa na politykę dużych firm produkujących meble. Wynika to ze zmniejszenia konsumpcjonizmu – nawet w niewielkim stopniu. Również tekstylia i opakowania mogą być przetwarzane na dekoracje, poduszki, narzuty czy zasłony.

Z kolei upcykling wiąże się z wykorzystywaniem pokładów kreatywności do tworzenia wyposażenia domu z odpadów. Funkcjonalne elementy dekoracji, designerskie półki czy stoliki kawowe nie muszą zawsze pochodzić ze sklepowych wystaw. Bardzo często tak samo estetyczne przedmioty można wykonać własnoręcznie.

Aktualne trendy w tworzeniu wnętrz

Projektowanie ekologicznych wnętrz nie musi być nudne. Również z dbałością o środowisko można stworzyć niepowtarzalne pomieszczenia, które będą codziennie zachwycały zarówno domowników, jak i gości. Jakie są aktualne trendy, którymi warto się zainspirować?

  • Drewniane palety – od wielu lat cieszą się niezmienną popularnością. Wykonane z nich stoły i kanapy doskonale prezentują się w wielu salonach, a także w ogrodach i na balkonach.
  • Tkaniny z recyklingu – choć kluczową rolę pełnią tkaniny organiczne, również włókna z recyklingu są warte uwagi. Można do nich zaliczyć np. materiały wykonane z plastikowych butelek.
  • Minimalizm – im mniej przedmiotów w mieszkaniu, tym mniej produkowanych śmieci. Ograniczenie mebli i dekoracji umożliwia wprowadzenie ograniczeń w kwestii zużywania surowców.
  • Odpowiedzialne oświetlenie – w ekologicznych mieszkaniach koniecznie powinny znajdować się żarówki LED. Korzystanie z energii w świadomy sposób jest kwestią podkreślaną przez wielu współczesnych projektantów wnętrz.
  • Rośliny, jako podstawa dekoracji – kupowanie wielu akcesoriów dekoracyjnych często jest sprzeczne z ideą minimalizmu i ograniczania konsumpcjonizmu. W zamian, można w mieszkaniu umieścić jak największą ilość roślin doniczkowych – najlepiej w ekologicznych osłonkach.

Technologia i ekologia – jak odnaleźć złoty środek?

Aranżując wnętrza warto dobrze przemyśleć kwestie związane z zarządzaniem energią. Coraz popularniejsze staje się instalowanie w mieszkaniach termostatów czy inteligentnych systemów oświetlenia. Nie tylko minimalizują zużycie prądu – z korzyścią dla środowiska, ale również pozwalają zmniejszyć domowe wydatki. Warto dobrze przemyśleć co przyda się w konkretnej sytuacji i prześledzić w jaki sposób produkowany jest dany system. Czasem może okazać się, że stworzenie określonych urządzeń jest gorsze dla środowiska niż zainstalowanie w mieszkaniu instalacji nieopisanej w sklepie jako ekologiczna.

Podczas kupowania takich elementów wyposażenia, jak telewizor, czy konsola do gier, warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i wybierać urządzenia wysokiej jakości. Charakteryzują się one długim okresem przydatności do użytkowania. Tym samym możliwe jest znaczne zminimalizowanie ilości odpadów elektronicznych. Ważne jest też to, aby wszystkie elementy elektronicznego wyposażenia pomieszczenia można było naprawić.

Trendy w aranżacji wnętrz nieustannie się zmieniają – w szczególności te związane z ekologią. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które nie wychodzą z mody. Meble z drewnianych palet, energooszczędne żarówki i zasłony z materiałów z recyklingu to zawsze dobry wybór.

Zobacz też

Czy warto kupić używany materac?
Dom

Czy warto kupić używany materac?

Dobra wentylacja i przewiewność – jakie materace SleepMed mogą to zagwarantować?
Dom

Dobra wentylacja i przewiewność – jakie materace SleepMed mogą to zagwarantować?

Pianka wysokoelastyczna czy termoelastyczna? Sprawdź, czym się różnią!
Dom

Pianka wysokoelastyczna czy termoelastyczna? Sprawdź, czym się różnią!

Higiena i czystość, czyli materace SleepMed o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych
Dom

Higiena i czystość, czyli materace SleepMed o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych

Jak materac SleepMed oddziałuje na nasze zdrowie?
Dom

Jak materac SleepMed oddziałuje na nasze zdrowie?

Jakie akcesoria SleepMed oprócz materaca należy uwzględnić w swoim łóżku?
Dom

Jakie akcesoria SleepMed oprócz materaca należy uwzględnić w swoim łóżku?