Dom

Jak często należy zmieniać poduszkę? Podpowiadamy

Czy wiesz, że poduszka, którą wybierasz do snu, może mieć znaczący wpływ na jakość odpoczynku i samopoczucie na co dzień? Dbanie o nią to ważny element zapewnienia sobie zdrowego i komfortowego wypoczynku.
Od czego zależy trwałość poduszki? I jak często zmieniać poduszkę, aby zapewnić sobie dobre podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa?
Podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Od czego zależy żywotność poduszki?

Żywotność poduszki do spania, czyli jej trwałość i użyteczność, zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest jakość materiałów użytych do produkcji poduszki. Wysokiej jakości materiały wypełnienia, takie jak pianka, lateks, puch czy włókna syntetyczne, mogą znacząco wpłynąć na trwałość poduszki.

Równie istotna jest jakość tkaniny użytej do wykonania poszewki. Wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji materiały mogą zapewnić długotrwałe użytkowanie poduszki.

Częstotliwość i sposób użytkowania również mają duże znaczenie dla żywotności poduszki.

Dbałość o poduszkę to kolejny istotny czynnik. Unikanie nadmiernego obciążenia, regularne czyszczenie zgodnie z instrukcjami producenta oraz stosowanie się do zaleceń dotyczących konserwacji mogą znacząco wydłużyć żywotność poduszki.

Dobrze dobrana poduszka, odpowiednio pielęgnowana, może zapewnić komfortowy sen, dbając przy tym o dobre podparcie odcinka szyjnego. Dlatego też, wybierając poduszkę do spania, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę, ale przede wszystkim na jakość materiałów i trwałość, aby cieszyć się komfortem snu przez długi czas.

Jak dbać o poduszkę, aby służyła przez lata?

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę w wyborze poduszki. Materiał wypełnienia, twardość, kształt, wymiary dostosowane do szerokości barku i twardości materaca – wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na jakość snu i ogólne samopoczucie podczas spania. Szeroki wybór poduszek znajdziesz na: https://sleepinghouse.pl/71-poduszki

Gdy już znajdziemy idealną poduszkę, istotne staje się odpowiednie jej pielęgnowanie, aby cieszyć się jej funkcjonalnością przez długie lata. Pielęgnacja poduszki obejmuje kilka istotnych kroków, które warto regularnie wykonywać.

Pierwszą zasadą jest ochrona poduszki przed zabrudzeniami poprzez stosowanie poszewki. Poszewka chroni poduszkę przed kurzem, drobnoustrojami i innymi zanieczyszczeniami dla utrzymania jej czystości i higieny. Zastosowanie koca lub narzuty na pościel może zapewnić dodatkową warstwę ochronną, co przyczynia się do utrzymania poduszki w czystości w ciągu dnia, gdy poduszka nie jest użytkowana.

Kolejnym istotnym aspektem jest regularne utrzymywanie właściwej objętości poduszki. Codzienne „strzepywanie” poduszki pomaga zachować jej objętość i sprężystość, co wpływa na komfort snu. Ważne jest unikanie odkurzania poduszki oraz uderzania w nią, aby nie uszkodzić jej wypełnienia i zachować jej pierwotną formę.

Wietrzenie poduszki to kolejny krok w jej pielęgnacji. Regularne wietrzenie pozwala usunąć z poduszki wilgoć, nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje. Możemy wietrzyć poduszkę poprzez otwarcie okna w sypialni lub zdecydować się na wietrzenie poduszki w sposób naturalny: przez wystawienie jej na zewnątrz.

Pielęgnacja poduszki obejmuje również regularne pranie, zarówno poszewki, jak i samej poduszki zgodnie z instrukcją na metce. W przypadku poduszek z naturalnym wypełnieniem konieczne jest stosowanie delikatnych detergentów oraz odpowiednia temperatura prania, aby uniknąć uszkodzeń. Po praniu poduszkę należy bardzo dokładnie wysuszyć, unikając odkształceń i utraty sprężystości.

Suszenie poduszki może odbywać się w sposób naturalny poprzez wystawienie poduszki na świeże powietrze lub przy użyciu suszarki bębnowej. Ważne jest odpowiednie ułożenie poduszki podczas suszenia, aby uniknąć jej odkształcenia i utraty objętości.

Podczas suszenia na powietrzu poduszka powinna leżeć na płasko. Nie należy jej np. wieszać na suszarce za rogi, gdyż przez to wkład może opaść na dół i się zbrylić. Na skutek tego poduszka może stracić właściwą objętość i kształt.

Do suszenia bębnowego dobrze jest dodać piłeczki tenisowe lub piłeczki do prania, gdyż pomagają one w rozbijaniu zbrylonego wypełnienia. Przyczynia się to do zachowania pierwotnej formy poduszki.

Jeżeli po wyciągnięciu poduszki z suszarki wciąż będzie wilgotna, to czas suszenia był zbyt krótki. Można wówczas dosuszyć poduszkę w sposób naturalny. Dopiero po całkowitym wysuszeniu poduszka nadaje się do ponownego użycia.

Odpowiednia pielęgnacja pozwala cieszyć się świeżością i higieną podczas snu oraz utrzymać poduszkę w dobrym stanie przez wiele miesięcy. Pamiętajmy, że wybór wysokiej jakości poduszki to inwestycja w nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Kiedy należy zmienić poduszkę na nową?

Każda poduszka po określonym czasie się zużywa, a przez to swoją funkcję pełni coraz gorzej, nie dając odpowiedniego podparcia i gromadząc coraz większą ilość kurzu, roztoczy, drobnoustrojów, bakterii i grzybów.

Na poduszkę każdej nocy, przez około 8 godzin na dobę działa ciężar ok. 3 kg (takie obciążenie przeciętnie wywiera głowa na poduszkę). Nie jest to jednak jednostajny nacisk. Ze względu na zmiany pozycji podczas snu wypełnienie poduszki jest zgniatane, a naciski mają miejsce w różnych częściach poduszki. Ponadto zbiera się na niej kurz, pot, złuszczony naskórek, resztki kosmetyków oraz drobnoustroje.

Po pewnym czasie użytkowania poduszka odkształca się, przez co stanowi niewłaściwe podparcie dla głowy, szyi, barków i karku. Nieprawidłowe ułożenie tych części ciała podczas snu może skutkować bólem kręgosłupa szyjnego i głowy, sztywnością mięśni, ograniczeniem ruchomości szyi lub poczuciem dyskomfortu.

Jak często należy zmieniać poduszkę?

Orientacyjny czas użytkowania poduszki to 2 lata. Warto wziąć jednak pod uwagę:

  • wypełnienie poduszki: poduszki syntetyczne powinno się wymieniać co 2 lata, natomiast z pierzem, puchem, lateksowe i termoplastyczne – co 3 lata,
  • częstotliwość użytkowania: im więcej używamy poduszki, tym szybciej potrzebuje ona wymiany na nową,
  • czyszczenie poduszki: od tego, jak dbamy o poduszkę, zależy też jej trwałość; jeśli regularnie wykonujemy czynności mające na celu pielęgnację poduszki, tym dłużej nam ona posłuży.

Poduszka wymaga wymiany, gdy:

  • straciła elastyczność i objętość,
  • jest odkształcona,
  • wypełnienie jest zbrylone,
  • ma wgniecenia,
  • nie wraca do naturalnego kształtu po zgięciu,
  • posiada plamy, których nie da się usunąć,
  • ma nieprzyjemny zapach.

Jak czyścić poduszkę, aby jej nie uszkodzić?

Nie tylko poszewkę, ale także poduszkę należy regularnie prać (o ile producent nie zamieścił informacji o braku możliwości jej prania, jak ma to miejsce w przypadku niektórych poduszek ortopedycznych).

Jak czyścić poduszki syntetyczne?

Korzystając ze zwykłej poduszki syntetycznej, najczęściej nie ma konieczności oddawania jej do pralni – może być ona wyprana w warunkach domowych, w delikatnym programie do prania lub ręcznie. Warto jednak dokładnie przeczytać informacje znajdujące się na metce, aby nie uszkodzić poduszki.

W zależności od rodzaju wypełnienia temperatura i sposób prania mogą się od siebie różnić. Do prania należy użyć delikatnego środka piorącego w formie płynu. Proszek do prania jest w tym przypadku niewskazany, gdyż może osadzać się w wypełnieniu poduszki.

Osobnym tematem jest zagadnienie, jak czyścić poduszki z pierza. Zwykle nie można ich prać w pralce. Bezpieczniejsze jest pranie ręczne, w ciepłej wodzie, lecz nie gorącej. Wraz z delikatnym środkiem piorącym poduszka taka powinna być w wodzie kilkadziesiąt minut. Następnie należy zadbać o to, aby taką poduszkę bardzo dokładnie wysuszyć. Pranie poduszki z pierza jest dużym wyzwaniem, jednak coraz rzadziej ten typ jest spotykany ze względu na mocno alergizujące działanie.

Ogólnie przyjmuje się, że poduszkę należy prać przynajmniej raz na pół roku (osoby cierpiące na alergię muszą prać poduszkę częściej).
Zdarza się, że na poduszce mogą się pojawić żółte plamy z wilgoci lub potu, może się też zdarzyć, że poduszka zostanie czymś zaplamiona.

Choć plamy na poduszce nie zakłócają jej funkcjonalności, ich obecność może negatywnie wpłynąć na estetykę. Istnieje kilka metod czyszczenia poduszek, które można zastosować w celu usunięcia plam. Jeśli poduszka jest odpowiednia do prania w pralce, to wypranie może być skutecznym sposobem na pozbycie się plam.

Istnieją również domowe metody odplamiania, które są łatwe, tanie i wymagają jedynie dostępnych w każdym domu środków. Do tych środków należą: soda oczyszczona, ocet, sól i cytryna. Należy wetrzeć wybrany środek w plamę (w przypadku sody warto utworzyć z niej papkę poprzez dodanie odrobiny wody) i pozostawić poduszkę na kilka godzin, a następnie wyprać ją w pralce. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, można powtórzyć proces odplamiania kilkukrotnie, aby osiągnąć pożądany efekt.

Analizując wszystkie z podanych zaleceń, poduszkę warto zmieniać przynajmniej raz na 2 lata. Wymiana poduszki na nową może być konieczna także wcześniej, jeżeli widoczne są jej odkształcenia lub wgniecenia (zwłaszcza na poduszkach ortopedycznych). Nie należy zwlekać też z wymianą poduszki, gdy straciła ona swoją sprężystość. To bardzo ważne, gdyż tylko wtedy, gdy poduszka ma pełnię swoich właściwości, prawidłowo podpiera odcinek szyjny podczas snu.

Zobacz też

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?

Zrównoważone wnętrze – aranżacja mieszkań i ekologiczne trendy
Dom

Zrównoważone wnętrze – aranżacja mieszkań i ekologiczne trendy

Dieta wegańska i wegetariańska – jak uniknąć niedoborów?

Dieta wegańska i wegetariańska – jak uniknąć niedoborów?

Zdrowe zęby, a kondycja ciała – czy higiena jamy ustnej wpływa na zdrowie?

Zdrowe zęby, a kondycja ciała – czy higiena jamy ustnej wpływa na zdrowie?

Dieta dla włosów i paznokci – jak jeść, aby pięknie wyglądać?

Dieta dla włosów i paznokci – jak jeść, aby pięknie wyglądać?