Dom

Jak przywrócić blask starej łazience? Porady dotyczące renowacji i odświeżenia

Renowacja łazienki to nie tylko wymiana płytek czy armatury, ale także codzienne dbanie o higienę i estetykę. Warto wiedzieć, jak oczyścić stare płytki łazienkowe, usunąć kamień z armatury, odświeżyć kabiny prysznicowe i wannę, przemalować kafle, a także zadbać o silikon. Zobacz, jak w kilku prostych i tanich krokach sprawić, by łazienka prezentowała znacznie lepiej!

Czyszczenie łazienki zacznij od płytek

Stare płytki łazienkowe, zwłaszcza w miejscach o dużej wilgotności, mogą wymagać szczególnej uwagi. Istnieje wiele preparatów dedykowanych czyszczeniu łazienki, które skutecznie usuwają osad oraz plamy i doskonale radzą sobie z zabrudzeniami bez konieczności długiego szorowania.

Uporczywe plamy z płytek łazienkowych można usunąć za pomocą specjalnych preparatów do odkamieniania. Jednak warto pamiętać, żeby przed zastosowaniem takich środków, sprawdzić ich skuteczność na niewidocznym miejscu, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni. Tym samym produktem możesz też usunąć kamień z armatury łazienkowej.

Silikon w łazience jest narażony na działanie wilgoci, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Pamiętaj o tym, aby regularnie usuwać stare, czarne paski silikonu, a następnie wyczyścić te miejsca środkami antygrzybicznymi. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możesz ponownie nałożyć silikon przeznaczony do miejsc sanitarnych. Aby zadbać o trwałość świeżo nałożonego silikonu, ważne jest zastosowanie odpowiedniej techniki aplikacji oraz wysokiej jakości środka, który zapewni jego trwałość i nie przyczyni się do ponownego szybkiego pojawienia się pleśni i grzybów.

Jak odświeżyć kabiny prysznicowe i wannę?

Usuwanie osadu po mydle z kabiny prysznicowej wymaga skutecznych środków dedykowanych do czyszczenia powierzchni sanitarnych. Wybierając odpowiednie płyny do kabin, warto zwrócić uwagę na ich skuteczność oraz delikatność w działaniu.

Wanna z kolei może być utrzymywana w czystości za pomocą specjalnych preparatów, które usuwają nagromadzony na jej powierzchni brud, a także zapobiegają jego ponownemu osadzaniu się. Niektóre płyny do kabin prysznicowych mają takie właściwości, co znacznie ułatwia czyszczenie łazienki.

Jak przemalować kafle łazienkowe?

Przemalowanie kafli to skuteczny sposób, aby odświeżyć wygląd łazienki bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Istnieją specjalne farby do malowania płytek, które doskonale przyczepiają się do powierzchni, zapewniając trwałe i estetyczne wykończenie. Przed malowaniem płytki powinny być starannie oczyszczone z zabrudzeń, a także odpowiednio przygotowane za pomocą środka gruntującego.

Alternatywą dla malowania jest zastosowanie nakładek, folii lub naklejek ozdobnych, które pozwalają na szybką i efektowną metamorfozę łazienki.

Artykuł sponsorowany

Zobacz też

Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie tapicerki meblowej?
Dom

Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie tapicerki meblowej?