Czym jest woda termalna i dlaczego uważa się ją za jedną z najcenniejszych substancji na naszej planecie?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o potencjale geotermii. Wiadomo, że pod powierzchnią naszego kraju znajdują się ogromne złoża wody termalnej, które mogłyby stanowić ważny element naszego systemu energetycznego. Do tego jednak daleka droga. Na razie woda termalna jest wykorzystywana głównie w celach rekreacyjnych i zdrowotnych, co umożliwiają coraz liczniejsze kompleksy basenowe zasilane wodą z głębokich ujęć. W naszym artykule wyjaśniamy, czym jest woda termalna, jakie ma właściwości i dlaczego kąpiele w niej są zalecaną formą terapii uzupełniającej wielu schorzeń.

Co odróżnia wodę termalną od zwykłej wody w kranie?

Źródła wody termalnej znajdują się głęboko pod ziemią, dokąd ciecz dociera przez setki lat. Po opadach deszczu woda wsiąka w glebę i przepływa przez kolejne warstwy ziemi, które nie tylko ją filtrują, ale również nasycają najcenniejszymi składnikami mineralnymi.

Woda termalna jest doskonale chroniona przed zanieczyszczeniami z działalności przemysłowej i rolniczej człowieka, dlatego nie wymaga dodatkowego uzdatniania. Nie znajdziemy w niej ani metali ciężkich, ani bakterii czy innych szkodliwych mikroorganizmów. Jest natomiast zasobna w takie minerały, jak potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarka, selen, mangan, lit, sód czy składniki specyficzne, w tym siarkowodór i fluorki.

To warto wiedzieć

Woda termalna charakteryzuje się korzystnym bilansem jonowym oraz wysokim stopniem mineralizacji.

Jak rozpoznać wodę termalną najwyższej jakości? Wystarczy zapoznać się z jej składem, o czym więcej przeczytasz na stronie https://www.termybukovina.pl/termy-bukovina/woda-termalna.

Skąd pozyskuje się wodę termalną?

W wielu regionach Polski nieustannie trwają badania geologiczne, które mają na celu znalezienie najzasobniejszych źródeł wody termalnej. Ich zagłębiem jest region Podhala, a dokładnie okolice Zakopanego, gdzie geotermia służy już nie tylko rekreacji, ale również ma zastosowanie energetyczne (część domów w Zakopanem korzysta z wody termalnej do ogrzewania).

Po natrafieniu na źródło wody termalnej przygotowuje się odwiert, który pozwala wydobywać cenną ciecz na powierzchnię. Wiele takich odwiertów ma głębokość nawet kilku kilometrów, stąd koszty pozyskiwania wody termalnej są stosunkowo wysokie.

Dlaczego woda termalna jest gorąca?

Najbardziej charakterystyczna dla wody termalnej jest oczywiście jej naturalnie wysoka temperatura. Nawet po wydobyciu na powierzchnię woda może mieć 50-70 stopni Celsjusza i wymagać schładzania przed napuszczeniem do basenów. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami kryterium wody termalnej spełnia ciecz, która po wydobyciu ma temperaturę minimum 20 stopni Celsjusza.

Wysoka temperatura wody termalnej to efekt podgrzewania jej przez magmę. Warto wiedzieć, że źródła najlepszej wody termalnej znajdują się już stosunkowo blisko jądra Ziemi.

Na co mogą pomóc kąpiele termalne?

Woda termalna jest bardzo cenną substancją. Z uwagi na znakomity skład ma szerokie zastosowanie terapeutyczne oraz kosmetyczne. Szczególnie warto podkreślić zdrowotne właściwości wody termalnej, która ma zbawienny wpływ na skórę, układ nerwowy, metaboliczny, odpornościowy i hormonalny, a także sprawdza się w terapii chorób o podłożu reumatycznym, kontuzji ortopedycznych czy zaburzeń psychicznych.

To warto wiedzieć

Kąpiele termalne mają wybitne działanie relaksacyjne.

Woda termalna to także skuteczny i bezpieczny kosmetyk. Regularne zażywanie kąpieli w takiej wodzie pozwala zahamować procesy starzeniowe, załagodzić podrażnienia, pozbyć się różnego rodzaju dermatoz, poprawić nawilżenie i elastyczność skóry, a tym samym delikatnie spłycić zmarszczki.

Gdzie można zażyć kąpieli termalnych?

W Polsce nie brakuje dziś godnych polecenia kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Naszą rekomendację mają Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, które wyróżniają się najwyższą jakością wody, szerokim wyborem atrakcji dla gości w każdym wieku, a także atrakcyjnym położeniem w pobliżu Zakopanego.

Termy w Bukowinie Tatrzańskiej to bardzo dobra propozycja na krótki lub dłuższy pobyt – zwłaszcza, że częścią tego imponującego kompleksu jest również komfortowy, czterogwiazdkowy Hotel BUKOVINA, którego goście mają bezpośredni dostęp do basenów termalnych.

Po przeczytaniu tego artykułu nie możesz mieć już wątpliwości, że woda termalna zasługuje na miano jednej z najcenniejszych substancji występujących na Ziemi. Korzystanie z jej dobrodziejstwa nie jest wcale kosztowne, dlatego może to być świetna propozycja dla każdego, kto np. narzeka na przewlekłe zmęczenie i szuka pomysłu na krótki, ale intensywny wypoczynek.

Artykuł sponsorowany

Zobacz też

Jak często należy zmieniać poduszkę? Podpowiadamy
Dom

Jak często należy zmieniać poduszkę? Podpowiadamy

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?

Dieta wegańska i wegetariańska – jak uniknąć niedoborów?

Dieta wegańska i wegetariańska – jak uniknąć niedoborów?

Zdrowe zęby, a kondycja ciała – czy higiena jamy ustnej wpływa na zdrowie?

Zdrowe zęby, a kondycja ciała – czy higiena jamy ustnej wpływa na zdrowie?

Dieta dla włosów i paznokci – jak jeść, aby pięknie wyglądać?

Dieta dla włosów i paznokci – jak jeść, aby pięknie wyglądać?