Jazda konna dla kobiet – jak się do niej przygotować?

Jeszcze do niedawna elitarna i niedostępna, obecnie cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem, również wśród kobiet. Nauka jazdy konnej, oferowana przez lokalne stadniny i kluby jeździeckie budzi ciekawość i nie stanowi obciążenia dla domowego budżetu. Od czego rozpocząć przygodę z jeździectwem? Przeczytaj i zobacz, jak przygotować się do aktywności, która (jak żadna inna!) pozytywnie wpływa na ciało i duszę!

Nauka jazdy konnej – od czego zacząć?

Kontakt z koniem i technika jazdy początkowo mogą budzić niepokój, onieśmielać i zniechęcać do podjęcia próby. Warto jednak pamiętać, że podczas treningów nie będziesz sama – doświadczony instruktor wprowadzi Cię w tajniki jeździectwa i dopasuje program lekcji do indywidualnych umiejętności. Od czego zacząć naukę jazdy konnej? Praktyczne wskazówki znajdziesz poniżej. 

Krok pierwszy: wybór szkółki jeździeckiej. Jeździectwo to sport podwyższonego ryzyka, dlatego warto poświęcić czas i znaleźć szkółkę jeździecką, którą cieszy się popularnością i zaufaniem kolejnych adeptów. Warto w tym celu skorzystać z wyszukiwarki internetowej (zyskasz tym samym dostęp do opinii). Pamiętaj, że znaczenie ma nie tylko doświadczona kadra – liczy się również stosunek do zwierząt i warunki, jakie towarzyszą im na co dzień. Zanim zdecydujesz, czy w tym miejscu chcesz trenować, umów się na spotkanie, w trakcie którego będziesz miała możliwość poznać personel, budynek i okolicę. 

Krok drugi: zasady współpracy. Wybór szkółki jeździeckiej to pierwszy krok ku temu, żeby rozpocząć naukę jazdy konnej. Zanim jednak wsiądziesz na konia, może minąć co najmniej kilka lekcji. W tym czasie instruktor lub pracownik stadniny zapozna Cię z zasadami czyszczenia i siodłania konia, sprzątania boksów i oporządzeniem zwierzęcia w ogóle. Dzieje się tak dlatego, że konie są z natury płochliwe. Obcując ze zwierzęciem, zyskasz jego zaufanie i sympatię, co zaowocuje przyjemniejszą nauką. 

Pierwszą lekcję jazdy konnej zawsze poprzedza okres wzajemnego budowania relacji. Mimo że dla osób początkujących są wybierane zwierzęta spokojne i cierpliwe, one także potrzebują czasu, żeby odnaleźć się w nowej sytuacji. Jeśli nie chcesz nadwyrężyć zaufania konia, nigdy nie podchodź do niego od tyłu. Wchodząc do boksu, daj znać o swojej obecności, np. wypowiadając imię zwierzęcia. 

Krok trzeci: pierwsza lekcja jazdy konnej. Pierwsza lekcja jazdy konnej niemal zawsze odbywa się na lonży (lince), wsiadanie na konia zaś – z wykorzystaniem specjalnych podstawionych schodków. W ten sposób nauczysz się utrzymywać w siodle, a podczas kolejnych lekcji – wykonywać proste ćwiczenia, mające na celu zdobywanie kolejnych umiejętności. 

Kamizelka ochronna do jazdy konnej – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Jeździectwo to sport, w którym bardzo trudno jest uniknąć kontuzji, a upadki zdarzają się również doświadczonym jeźdźcom. O własnym bezpieczeństwie warto pomyśleć jeszcze przed pierwszą lekcją, nigdy bowiem nie możesz przewidzieć zachowania zwierzęcia. Co więcej, niemal wszystkie szkółki jeździeckie wymagają od adeptów, aby posiadali oni specjalistyczne akcesoria, minimalizujące skutki ewentualnych upadków. Które z nich są najważniejsze?

Kamizelka ochronna do jazdy konnej. Podstawowym elementem ochronnym jest kamizelka ochronna do jazdy konnej, minimalizująca urazy, powstałe wskutek upadku z konia. Specjalnie zaprojektowana kamizelka jest wyposażona we wzmocnienia, mające na celu ochronę górnych partii ciała – pleców, klatki piersiowej i narządów wewnętrznych. Wśród modeli dostępnych w regularnej sprzedaży znajdziesz kamizelki o różnym stopniu bezpieczeństwa – BETA2 lub BETA3. Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od stopnia zaawansowania jeźdźca i narażenia na ewentualne przeszkody. Warto pamiętać, że kamizelka o poziomie bezpieczeństwa BETA2 będzie zdecydowanie lżejsza, a w efekcie – bardziej komfortowa i odpowiednie dla osób początkujących. Kamizelkę ochronną należy zakładać jako ostatnią warstwę stroju do jazdy konnej. 

Kask ochronny do jazdy konnej. Obok kamizelki ochronnej do jazdy konnej w wyposażeniu początkującego i doświadczonego jeźdźca powinien pojawić się kask jeździecki. Dobrze dopasowany pozwoli bowiem zapewnić odpowiednio wysoką ochronę głowy przed wstrząsami i urazami mogącymi powstać wskutek upadku z konia. 

Początkujący adepci jazdy konnej powinni sięgnąć po lekkie akcesorium. Pierwszy kask ochronny powinien być regulowany i zapewniać doskonałą wentylację. Osiągnięcie takiego efektu zapewnia szybkoschnąca wkładka z mikrofibry. 

Buty do jazdy konnej, toczek i kamizelka – sprawdź, co powinnaś mieć

Przygotowanie do pierwszej lekcji jazdy konnej warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, tym bardziej że kamizelka ochronna i kask to niejedyne elementy niezbędnego wyposażenia. Aby wsiąść na konia, również jako osoba początkująca będziesz potrzebowała profesjonalnego stroju jeździeckiego, obejmującego koszulkę do jazdy konnej, bryczesy (tj. specjalistyczne spodnie), wysokie skarpety, sztyblety w zestawie ze sztylpami (tj. elementem ochronnym, sięgającym do dolnej linii kolan), a także – profesjonalną odzież wierzchnią. Budzącym kontrowersje elementem stroju dla jeźdźca jest toczek do jazdy konnej. Co powinnaś wiedzieć o poszczególnych częściach garderoby jeździeckiej? 

Buty do jazdy konnej. Specjalistyczne buty do jazdy konnej, sztyblety (dla początkujących) lub oficerki (dla bardziej zaawansowanych jeźdźców) charakteryzują się przede wszystkim odpowiednio wysoką i dopasowaną cholewką. O ile te pierwsze wymagają zastosowania dodatkowych elementów ochronnych, tzw. sztylp, oficerki są noszone samodzielnie. Dobry jakościowo model butów do jazdy konnej powinien posiadać gładką podeszwę, niski obcas i wąski, wzmocniony czubek. Taka konstrukcja buta ułatwia jego wysuwanie ze strzemion wtedy, gdy jest to pożądane. 

Toczek do jazdy konnej. Jeszcze niedawno chętnie wybierane, obecnie budzą kontrowersje i są powszechnie zastępowane estetycznymi kaskami do jazdy konnej. Co sprawia, że toczki przestają być pożądane? Przede wszystkim mniejszy stopień gwarantowanej ochrony. Toczki do jazdy konnej w większości nie posiadały trójpunktowego mocowania, w efekcie czego w sytuacji upadku zsuwały się na czoło lub potylicę, grożąc uszkodzeniem kręgów szyjnych. Obecnie toczek do jazdy konnej można kupić niemal wyłącznie na rynku wtórnym, jednak takie zakupy są przez instruktorów zdecydowanie odradzane. 

Kamizelka do jazdy konnej. Kamizelka do jazdy konnej, obok kurtki jeździeckiej to chętnie wybierana odzież wierzchnia, skutecznie chroniąca przed chłodem i wiatrem. Podobnie jak kurtka, kamizelka powinna być wyposażona w wysoki kołnierz i precyzyjnie przylegać do ciała. Lekki, pikowany model przyda się zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. 

Rękawiczki do jazdy konnej i inne potrzebne akcesoria

Strój jeździecki dla początkującego jeźdźca nie będzie kompletny, jeśli nie zadbasz o szczegóły. Jakie dodatkowe akcesoria pozwolą Ci zbudować specjalistyczną stylizację, która pomoże Ci zadbać o komfort (tj. nie będzie powodowała otarć i zbędnego ucisku) i skutecznie zminimalizuje ryzyko uszkodzenia ciała? Poniżej znajdziesz kilka niezbędnych propozycji. 

Rękawiczki do jazdy konnej, czyli akcesorium jeździeckie, które jest niezbędne przez cały rok. Wykonane z materiałów odpowiednich dla konkretnej pory roku nie tylko skutecznie chronią przed chłodem. Wzmocnione w newralgicznych miejscach pozwalają swobodnie trzymać wodze, bez ryzyka powstania otarć. Rękawiczki jeździeckie są szczególnie polecane osobom początkującym (pozwalają na pewny chwyt), jednak nie powinni z nich rezygnować również zaawansowani jeźdźcy. 

Koszulki do jazdy konnej. Mimo że do złudzenia przypominają klasyczne koszulki treningowe, nie powinny być nimi zastępowane. Damskie koszulki jeździeckie charakteryzują się perfekcyjnym dopasowaniem, co więcej, zastosowano w nich wysoko zaawansowane rozwiązania, zapewniające właściwości bakteriostatyczne i termoaktywne. 

Skarpety do jazdy konnej, przeznaczone do noszenia ze specjalistycznym obuwiem jeździeckim, tj. sztybletami lub oficerkami. Skarpety do jazdy konnej są odpowiednio wysokie i mogą być noszone na nogawce bryczesów (wówczas zapobiegają podwijaniu się nogawki i zwiększają komfort jazdy). 

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval –  Sklep Jeździecki .Każdy miłośnik jeździectwa znajdzie w nim potrzebne mu akcesoria.