Dom

Przytulna sypialnia Hilding Anders – odpocznij w naturalnym otoczeniu

Sypialnia powinna być urządzona w taki sposób, by sprzyjać odprężeniu i regeneracji sił. Jakie wnętrze nam to zapewni? Jednym z pomysłów jest aranżacja sypialni w stylu naturalnym, który jest owocem inspiracji otaczającą nas przyrodą. Podpowiadamy, jak urządzić przytulną sypialnię w naturalnym klimacie.

Przytulna sypialnia w stylu naturalnym

Choć styl naturalny charakteryzuje się umiarem i prostotą, stwarza wyjątkowo duże pole manewru w doborze kolorów, materiałów czy wzorów. Za sprawą bogactwa barw, surowców i faktur, jakie daje nam natura, możemy stworzyć wymarzone, a zarazem ciepłe i zachęcające do relaksu wnętrze. Przytulna sypialnia w stylu naturalnym to miejsce, w którym niemal każdy element jest inspirowany naturą i tworzy przestrzeń do wyciszenia i efektywnego wypoczynku.

Najważniejsze wyznaczniki stylu naturalnego, o których warto pamiętać podczas urządzania sypialni, to:

  • naturalne materiały – wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę oraz optycznie ocieplają przestrzeń,
  • neutralna kolorystyka – najlepiej sprawdzają się jasne odcienie z palety barw ziemi, a zwłaszcza beże i szarości, które wspaniale łączą się z bielą,
  • kwiaty i inne rośliny – koją zmysły, przybliżają do natury, wpisują się w ideę ekologicznego stylu życia, a niektóre gatunki dodatkowo poprawiają jakość powietrza, oczyszczając je z zanieczyszczeń.

Przytulna sypialnia – jakie kolory i materiały wybrać?

Urządzanie przytulnej sypialni najlepiej rozpocząć od wyboru koloru ścian i podłogi, które stworzą bazę aranżacji. Do tej roli znakomicie nadają się barwy ziemi – stonowane, spokojne i neutralne, za sprawą których szybko przeniesiemy się myślami na łono natury.

Jakie kolory mamy do wyboru? Ich paleta jest bardzo szeroka, gdyż tworzą ją wszelkie otaczające nas barwy i odcienie. Do kolorów ziemi zaliczamy między innymi brązy, beże, delikatne szarości, błękity, zgaszone zielenie, a nawet róże.

Przytulna sypialnia to idealna przestrzeń zwłaszcza dla odcieni beżu i szarości, które stworzą perfekcyjny duet z bielą. Takie zestawienie rozświetli wnętrze, doda lekkości całej aranżacji, a przy tym może optycznie powiększyć pomieszczenie – co docenią zwłaszcza właściciele sypialni o niewielkim metrażu. Co więcej, połączenie bieli z beżem lub szarością stanowi świetne tło dla barwnych dodatków – wprowadzając inne kolory pod postacią dekoracji, nadamy wnętrzu bardziej indywidualny charakter.

By wzmocnić uzyskany efekt, należy zadbać też o odpowiedni dobór materiałów, z jakich wykonane są poszczególne elementy wystroju i wyposażenia. W przytulnej sypialni w stylu naturalnym szczególnie pożądane jest drewno – warto się na nie zdecydować, dobierając podłogę czy meble. W zależności od indywidualnych preferencji i posiadanego budżetu możemy sięgnąć zarówno po surowce imitujące drewno, jak i organiczne materiały.

Naturalne otoczenie – na jakie akcesoria i dodatki się zdecydować?

By stworzyć przytulne, zachęcające do relaksu, naturalne otoczenie, należy także zadbać o właściwy dobór pozostałych elementów wyposażenia. Choć w utrzymanych w tej stylistyce wnętrzach niekwestionowanym królem jest drewno, w rzeczywistości gama możliwych do wykorzystania materiałów jest bardzo szeroka. Wiklina, rattan, bambus, ceramika, szkło, len, bawełna, wełna czy juta – dodatki i akcesoria wykonane z tych materiałów znakomicie sprawdzą się w naturalnej sypialni.

Chcąc stworzyć naturalne otoczenie, nie powinniśmy jednak koncentrować się wyłącznie na dekoracjach. Niezwykle istotną częścią wyposażenia każdej sypialni jest materac do spania. W ofercie Hilding Anders możemy znaleźć materace naturalne, które zostały zaprojektowane z myślą o wymagających, a zarazem stawiających na ekologiczne rozwiązania użytkownikach.

Zastosowanie organicznych surowców – włókien lnu i organicznej bawełny – sprawia, że materace wykazują właściwości prozdrowotne, antybakteryjne oraz antyalergiczne, a przy tym są miłe i przyjemne w dotyku. Zaletą produktów jest również fakt, że wykorzystane w produkcji komponenty są w pełni biodegradowalne i nadają się do recyklingu. Ponadto pokrowce są łatwe w utrzymaniu w czystości – wystarczy zdjąć je z materaca i wyprać w pralce.

Co więcej, asortyment Hilding Anders tworzą różne rodzaje materacy, w tym materace piankowe, materace sprężynowe czy materace hybrydowe. Dzięki dużej różnorodności dostępnych modeli każdy może wybrać wariant odpowiedni dla siebie, pasujący do indywidualnych potrzeb. Tym, co łączy wszystkie dostępne opcje, jest idealne dopasowanie i optymalne podparcie dla ciała, co jest niezbędne dla efektywnego wypoczynku.

Zdrowy sen – ile trzeba spać?

Chcąc zadbać o zdrowy sen, należy zatroszczyć się nie tylko o aranżację pomieszczenia. Niezwykle istotnym aspektem jest też ilość czasu, jaką przeznaczamy na nocną regenerację. Ile trzeba spać, by zapewnić sobie zdrowy sen? Zdaniem naukowców i lekarzy optymalna długość snu w przypadku osób dorosłych to 7-8 godzin na dobę, choć można spotkać się także z badaniami, które przesuwają górną granicę do 9 godzin. Absolutne minimum wynosi natomiast 6 godzin – krótszy sen może spowodować pogorszenie funkcji poznawczych, zdolności werbalnych oraz pamięci krótkotrwałej, a w dłuższej perspektywie nawet rozwojem wielu chorób.

Aranżacja sypialni powinna sprzyjać efektywnej regeneracji sił – zachęcać do relaksu, zapewniać uczucie odprężenia i skutecznie koić zmysły. Urządzenie sypialni w stylu naturalnym pozwala stworzyć idealną atmosferę, a dobór odpowiednich akcesoriów i elementów wyposażenia – zadbać o zdrowy sen.

Zobacz też

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Techniki relaksacyjne przed snem – 6 ćwiczeń, których musisz spróbować

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?

Choroby skóry, a słońce – kiedy nie warto się opalać?

Zrównoważone wnętrze – aranżacja mieszkań i ekologiczne trendy
Dom

Zrównoważone wnętrze – aranżacja mieszkań i ekologiczne trendy

Dieta wegańska i wegetariańska – jak uniknąć niedoborów?

Dieta wegańska i wegetariańska – jak uniknąć niedoborów?

Zdrowe zęby, a kondycja ciała – czy higiena jamy ustnej wpływa na zdrowie?

Zdrowe zęby, a kondycja ciała – czy higiena jamy ustnej wpływa na zdrowie?

Dieta dla włosów i paznokci – jak jeść, aby pięknie wyglądać?

Dieta dla włosów i paznokci – jak jeść, aby pięknie wyglądać?