Trening w domu czy na siłowni?

Bez wątpienia trening – siłowy, wytrzymałościowy, obwodowy czy relaksacyjny, jest świetną formą na zachowanie zdrowia oraz dobrej kondycji ciała. Można go wykonywać zarówno w domowym zaciszu, jak i specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Jednak czy warto wykonywać trening w domu? A może lepiej zdecydować się na karnet na siłowni? Oto zalet i wady obu form treningu!

Trening w domu – dla kogo?

Ćwiczenia w domu to jedna  najczęściej wybieranych form aktywności fizycznej przez kobiety. Jest polecana niemalże dla każdego, niezależnie od godzin pracy, wieku czy czasu. Wiele z nas wybiera tego rodzaju treningi z uwagi na oszczędność czasu i elastyczne godziny. Tak naprawdę trening możemy odbyć w każdej wolnej chwili – wystarczy się tylko przebrać! Ponadto wiele pań, zwłaszcza chcących zredukować masę ciała, wstydzi się wyjścia na siłownię, a w domowym zaciszu mogą poczuć się komfortowo. Niestety, trening w domu to nie to samo, co trening na siłowni, gdyż nie mamy do dyspozycji specjalistycznego sprzętu. Jego ewentualny zakup wiąże się ze sporymi kosztami oraz brakiem miejsca w domu. Co więcej, wymagają dużej motywacji, samodyscypliny oraz pilnowania poprawnej techniki.

Trening na siłowni – wady i zalety

Siłownia to miejsce, w którym znajdziemy specjalny sprzęt przeznaczony do ćwiczeń. Udają się tam osoby, którym zależy przede wszystkim na zwiększeniu masy mięśniowej lub w czasie ćwiczeń wolą towarzystwo innych osób. W ten sposób możemy nawiązać nowe znajomości i oderwać się od codzienności, co korzystnie wpływa na motywację. W niemalże każdej siłowni możemy otrzymać wsparcie od trenerów i instruktorów, którzy poprawią naszą technikę lub udzielą cennych wskazówek. Dla wielu Pań chodzenie na siłownię to czas, który jest przeznaczony tylko na trening, gdyż wszelkie czynniki rozpraszające są zredukowane do minimum. Niestety, trening na siłowni ma również swoje wady, w tym:

  • opłata za karnet,
  • możliwość braku dostępności sprzętu, na którym planowaliśmy trenować,
  • brak punktu w okolicy zamieszkania.

Czy trening w domu jest tak samo skuteczny, jak w domu?

Nie każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale trening w domu może być tak samo skuteczny, jak na siłowni. Jest to dobra wiadomość dla Pań, które dysponują ograniczonym czasem, a chcąc zadbać o zgrabną sylwetkę. Jest jednak kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim całkowicie zrezygnujemy z siłowni, a do nich zalicza się:

  • regularne wykonywanie treningu domowego,
  • odpowiednio dopasowane treningi,
  • prawidłowe i skrupulatne wykonywanie ćwiczeń.

Obie formy treningu mają swoje wady i zalety. Nie da się jednoznacznie określić, która forma – trening w domu czy na siłowni, jest lepsza. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz oczekiwań.

Zobacz też

Ból mięśni i zakwasy – wybrane triki, jak sobie z nimi radzić po treningu?

Ból mięśni i zakwasy – wybrane triki, jak sobie z nimi radzić po treningu?

HIIT vs cardio – który trening jest lepszy?

HIIT vs cardio – który trening jest lepszy?

Skuteczne ćwiczenia na nogi

Skuteczne ćwiczenia na nogi