Jak wybrać idealną matę do ćwiczeń?

Sport korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Istnieje wiele aktywności fizycznych, które między sobą różnią się natężeniem, zaangażowaniem lub niezbędnymi akcesoriami. Większość domowych treningów wymaga dobrej maty do ćwiczeń, które umożliwi prawidłowe wykonanie ćwiczeń, a także zapewni wygodę i poczucie stabilności. Jakie maty znajdziemy w sklepach oraz na czym polega wybór idealnego modelu?

Mata do ćwiczeń – rodzaje

Współczesny rynek ma w swojej ofercie maty do ćwiczeń, które różnią się między sobą licznymi parametrami oraz zastosowaniem. W sklepach sportowych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy 5 rodzajów mat do ćwiczeń. Do nich zaliczyć można maty:

  • ochronne – stabilizujące przyrządy do ćwiczeń i zabezpieczające podłogę,
  • gimnastyczne – głównie do ćwiczeń korekcyjnych, rehabilitacyjnych i akrobatycznych,
  • do jogi – cechują się niższą grubością i chroniącą przed poślizgnięciem,
  • tatami – wykonane z wytrzymałych materiałów,
  • treningowe – przeznaczone do większości ćwiczeń.

Jednak co dokładnie uwzględnić przy wyborze odpowiedniej maty do ćwiczeń?

Na czym polega wybór maty do ćwiczeń?

Decydując się na matę do ćwiczeń, zaczynamy się zastanawiać, jaka będzie najlepsza. W dużej mierze należy zwrócić uwagę na produkty łatwe do utrzymania w czystości oraz łatwo rolujące się. Oprócz tego istnieje 5 podstawowych parametrów. Jakich?

Grubość

Standardowa grubość maty treningowej to 5-6 mm. Miłośniczką jogi oraz ćwiczeń rekreacyjnych zaleca się cieńsze modele, a preferującym intensywny trening- grubsze.

Wymiary

Najczęściej w sklepach znajdziemy maty 200×100 cm lub 200×120 cm. Jednak kwestia ta jest umowna – najważniejsze, aby całe nasze ciało się na niej mieściło.

Elastyczność

Dobra mata do ćwiczeń to inwestycja na lata. Nie powinna zatem łamać się podczas rolowania, a jej zwijanie i przewożenie nie powinno przysparzać większych problemów.

Materiał

Mata treningowa to źródło bakterii pochodzących z potu i brudu z podłogi. Z uwagi na to, sam materiał nie powinien być tylko wytrzymały i ekologiczny, ale także wodoodporny.

Przyczepność

Niezależnie od intensywności treningu, mata do ćwiczeń powinna gwarantować nam bezpieczeństwo. Oznacza to, że musi wyróżniać się wysoką przyczepnością do podłoża.

Mata do ćwiczeń gwarantuje bezpieczeństwo, wygodę i ochronę przed upadkiem lub kontuzją. Stanowi swego rodzaju must have, który każda z nas powinna mieć w swoim domu, niezależnie od tego, czy ćwiczy w domowym zaciszu, czy w klubie fitness.