Dom

Jak wybrać najlepsze prześcieradło?

Prześcieradło to jedno z podstawowych elementów wyposażenia łóżka. Stanowi warstwę ochronną, która chroni materac przed martwym naskórkiem, włosami i potem. Co więcej, w czasie nocy ma ciągły kontakt z naszą skórą, przez co wpływa na odczuwany komfort. Z uwagi na wiele czynników, warto wybrać najlepsze prześcieradło do swojej sypialni. A co warto wziąć pod uwagę przy wyborze?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prześcieradła?

Na współczesnym rynku mamy dostęp do różnego rodzaju akcesoriów sypialnianych. Wśród nich znajdziemy między innymi prześcieradło. Ich różnorodność sprawia, że nie zawsze wiemy, na jakim aspekcie się skupić. Z uwagi na to, decydując się na wysokiej jakości prześcieradło, powinniśmy przede wszystkim postawić na:

  • gramaturę – parametr, który określa ilość splecionych włókien na metr kwadratowy tkaniny, a im większa jest, tym prześcieradło jest grubsze,
  • gumkę – w porównaniu do klasycznych rozwiązań, pozwala utrzymać prześcieradło w jednym miejscu, przez co nie trzeba go ciągle poprawiać, wygładzać i prasować,
  • kolor – dla wielu z nas nie ma to znaczenia, jednak kolor prześcieradła pozwala dopasować łóżko aranżacje wnętrza.

Oprócz tego jednym z najważniejszych czynników jest odpowiedni rodzaj materiału. W dzisiejszych czasach wyróżniamy trzy najpopularniejsze warianty – jakie?

Prześcieradła bawełniane

Bawełna jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w produkcji ubrań, ręczników czy też akcesoriów sypialnianych, takich jak prześcieradła. Przede wszystkim doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć. Co więcej, gwarantuje wysoki komfort użytkowania i nie uczula. Niestety, prześcieradła bawełniane mają również swoje wady, gdyż dość szybko się gniotą, długo schną i są dość drogie.

Prześcieradła frotte

Tego rodzaju materiał stanowi połączenie bawełny oraz poliestru. Posiadają liczne zalety, gdyż w są stosunkowo tanie, trwałe i miękkie, a co więcej – wyróżniają się dodatkową izolacją ciepła. Oznacza to, że świetnie sprawdzą się zimą. Oprócz tego są wyjątkowo chłonne, przez co sprawdzą się dla osób nadmiernie pocących się. Mają one również wadę – chropowatą powierzchnię, która nie każdemu odpowiada.

Prześcieradła z poliestru

Tanie rozwiązanie, które wyróżnia się swoją wyjątkową trwałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości. Do cenionych przez większą część społeczeństwa zalet zalicza się niemożność rozciągania się czy gniecenia. Mają również swoje wady, gdyż ich syntetyczny materiał może powodować podrażnienia, elektryzuje się i nie przepuszcza wilgoci.

Prześcieradło, podobnie jak pościel, ma kontakt ze skórą. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na wysokiej jakości materiał, który korzystnie wpłynie na komfort snu. Przy ich wyborze kierujmy się przede wszystkim osobisty potrzebami oraz preferencjami.

Zobacz też

Jaka pościel najlepsza?
Dom

Jaka pościel najlepsza?