Dom

Czy warto zainwestować w kominek elektryczny?

Kominki najczęściej kojarzą się z przytulnym salonem oraz rodzina i ciepłą atmosferą. W dzisiejszych czasach nie w każdym domu jesteśmy w stanie go zainstalować. Właściciele mieszkań w bloku oraz niektórych domów mogą tylko pomarzyć o tym rozwiązaniu. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje świetne rozwiązanie – kominek elektryczny!

Jak działa kominek elektryczny?

Kominek elektryczny to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina zwykły kominek. Jednakże nie wiąże się on z drewnem, ogniem czy popiołem. Działa on na zasadzie imitowania iluzji okna, która w wielu przypadkach bywa bardzo przekonująca. We wnętrzu wyświetla się obraz płonącego drewna, który wsparty jest funkcją 3D. Wiele modeli jest wyposażonych w efekty dźwiękowe, czyli odgłos palącego się drewna. Prace kominka elektrycznego można regulować bezpośrednio lub za pomocą pilota. W zależności od rodzaju cechują się one innymi właściwościami. A jakie modele są dostępne w sklepach?

Rodzaje kominków elektrycznych

Decydując się na kominek elektryczny, warto uwzględnić tutaj dwa podstawowe aspekty – wielkość pomieszczenia oraz sposób montażu. Na współczesnym rynku wyróżnia się aż pięć rodzajów kominków elektrycznych, które między sobą różnią się kształtem, wielkością i formą. A czym się charakteryzują?

  • kominek ścienny – przypomina telewizor i mocowany jest do uchwytów ściennych,
  • kominek stojący – wyposażony w obudowę i nie wymaga montażu, a to oznacza, że wystarczy go tylko położyć w wybranym miejscu i podłączyć,
  • kominek narożny – wmontowany w ścianę, w narożniku,
  • wkład kominkowy – czyli sam wkład do kominka elektrycznego, pozwalająca lepiej dopasować go do wystroju wnętrza,
  • kominek zamontowany w meble – np. szafy czy konsole z wbudowanym kominkiem elektrycznym.

Kominek elektryczny – wady i zalety

Nie da się zaprzeczyć, kominek elektryczny odznacza się wieloma zaletami. Wśród nich wyróżnić można:

  • bezpieczeństwo,
  • komfort użytkowania,
  • brak dymu i popiołu,
  • walory estetyczne.

Niestety, kominek elektryczny ma również swoje wady. Nie da się zaprzeczyć, nie jest to żywy ogień, przez co traci on swój urok. Z uwagi na to zwolennicy tradycyjnych rozwiązań będą zawiedzeni. Drugim minusem jest spore zużycie prądu, nawet w przypadku wyboru energooszczędnych modelu bez funkcji dźwięku czy grzania.

Istnieje wiele dodatków, które mogą ocieplić wystrój salonu lub sypialni – w przenośni, jak i dosłownie, a najlepiej sprawdzi się tutaj kominek. Nowoczesną alternatywą jest kominek elektryczny, który będzie idealną opcją dla niemalże każdego domu!