Dom

Rodzaje rolet wewnętrznych

Coraz częściej rezygnujemy z firanek na rzecz rolet wewnętrznych. Ich zasadniczą funkcją jest możliwość regulowania ilości wpadającego do pokoju światła. W zależności od rodzaju wyróżniają się swoim unikalnym wyglądem oraz pozwalają na nadanie wnętrzu charakteru. Na współczesnym rynku wyróżnia się wiele rolet wewnętrznych, a czym one się cechują?

Rolety rzymskie

Łączą w sobie unikalność klasycznych rolet tkaninowych z dekoracyjnym charakterem zasłon. Oznacza to, że roleta rzymska jest uszyta z tkaniny, która tworzy fale dekoracyjne przy podnoszeniu rolety. Co więcej, można je ozdobić elementami dekoracyjnymi. Są błyskawiczne w montażu i demontażu, nie sprawiają trudności w pielęgnacji oraz piękne.

Rolety austriackie

Świetna alternatywa dla zasłon. tanowi element dekoracyjny, który idealne sprawdzi się w niemalże każdej aranżacji. Wygląd rolet austriackich opiera się na obfitych marszczenia, które po pociągnięciu do góry nie zwijają się. Nadają niepowtarzalny i ciepły klimat wnętrza.

Rolety plisowane

Są one w formie harmonijek wolnowiszących lub w prowadnicach. Sprawdzają się zarówno w oknach typowych i prostokątnych, jak i o nietypowych kształtach. Rolety plisowane są łatwe do utrzymania w czystości, a także wyróżniają się eleganckim wyglądem.

Rolety dachowe

Na co dzień mamy do czynienia z różnymi oknami, w tym dachowymi. Najlepiej sprawdzą się tutaj rolety dachowe, które są wyposażone w sprężyny utrzymujące materiał przy szybie. Dają możliwość zasłaniania częściej powierzchni okna i są dostępne jako plisy lub w wersji z mechanizmem samo zwalniającym.

Rolety wolnowiszące

Jedne z najpopularniejszych i najbardziej znanych nam rozwiązań. Stanowią tkaninę doklejoną do rolki, którą przytwierdza się nad okno lub do futryny. Najczęściej są prowadzone za pomocą systemu żyłkowego, dzięki czemu estetycznie przylegają wzdłuż do ramy okna.

Rolety dzień noc

Stanowią osłonę wykonaną z dwóch pasów – zaciemniających i transparentnych. Gdy paski nachodzą na siebie, w rolecie tworzy się luka przepuszczająca światło, a gdy ułożone są naprzemiennie, to pomieszczenie się zaciemnia. Mają szerokie zastosowanie i sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych.

W dużej mierze rolety dzielą się na dwa główne rodzaje – poziome i pionowe. W zależności od rodzaju okna, pomieszczenia oraz naszych indywidualnych upodobań, można postawić na odpowiedni rodzaj rolet wewnętrznych!