HIIT vs cardio – który trening jest lepszy?

Dobry trening jest w stanie przynieść wiele satysfakcjonujących nas efektów, w tym zgubienie zbędnych kilogramów czy też poprawę stanu zdrowia. Współcześnie wyróżnia się wiele rodzajów treningów, w tym możliwych do wykonania w warunkach domowych. Najczęściej jednak słyszymy o treningu HIIT lub cardio. Czym one się wyróżniają oraz który z nich będzie lepszy?

Jak wybrać najlepszy rodzaj treningu?

Ruch to zdrowie, jednak w dzisiejszych czasach styl życia lub praca często go ograniczają. Z uwagi na to, często w wolnej chwili poświęcamy swój czas na różnego rodzaju treningi, które pozwolą nam zachować zdrowie lub pozbyć się zbędnych kilogramów. A jak wybrać najlepszy trening? Przede wszystkim należy tutaj uwzględnić:

  • czas, jakim dysponujemy,
  • stopień zaawansowania,
  • stan zdrowia lub kontuzje.

Czym jest HIIT?

High-Intensity Interval Training, czyli w skrócie popularny HIIT, to trening interwałowy o wysokiej intensywności. Składa się z ćwiczeń wykonywanych w krótkich przedziałach czasowych, np. 4 minuty i przeplatany jest z okresowymi przerwami na odpoczynek lub ćwiczeniami o niewielkiej intensywności. Są one wprowadzane w celu wypoczęcia przed kolejną serią. Trening HIIT pozwala na szybkie zredukowanie tkanki tłuszczowej, a jego czas trwania jest zdecydowanie krótszy i może wynosić już ok. 20-30 minut. Warto również zaznaczyć, że korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, płuca oraz kondycję fizyczną. Nie powinniśmy jednak wykonywać go w godzinach wieczornych, gdyż może powodować problemy z zaśnięciem. Codzienne wykonywanie tego rodzaju treningów może prowadzić do przetrenowania oraz obrażeń. Z uwagi na to, zalecaną ilością są trzy sesje w tygodniu. Co więcej, trening HIIT zalecany jest osobom średniozaawansowanym i zaawansowanym, których stan zdrowia pozwala na tak intensywny wysiłek.

Dlaczego warto wykonywać trening cardio?

Trening cardio, inaczej trening wydolnościowy, aerobowy czy też tlenowy polega na wykonywaniu ćwiczeń z umiarkowaną intensywnością przez stosunkowo długi czas. Niezwykle ważną kwestią jest tutaj kontrolowanie tętna, które powinno utrzymywać się na poziomie 60-70% tętna maksymalnego. Skuteczny trening cardio nie powinien trwać krócej, niż 30 minut i należy go wykonywać przynajmniej trzy razy w tygodniu. Tego rodzaju aktywność korzystnie wpływa na:

  • układ naczyniowo-sercowy,
  • spalanie tkanki tłuszczowej,
  • samopoczucie.

Zarówno trening HIIT, jak i cardio są pod pewnymi względami do siebie podobne, jednak wyróżnia się tutaj wiele kwestii, które wymagają uwzględnienia m.in. stanu zdrowia oraz oczekiwanych efektów.

Zobacz też

Ból mięśni i zakwasy – wybrane triki, jak sobie z nimi radzić po treningu?

Ból mięśni i zakwasy – wybrane triki, jak sobie z nimi radzić po treningu?

Trening w domu czy na siłowni?

Trening w domu czy na siłowni?