Maski do włosów – rodzaje

Piękne i lśniące włosy są ozdobą każdej kobiety. Ich codzienna pielęgnacja opiera się na czesaniu, stylizacji oraz myciu. W szerszym znaczeniu obejmuje również celowe działania takie jak odżywianie, regenerowanie i wzmacnianie włosów. Odpowiednim kosmetykiem do pielęgnacji włosów będą maski. Czym dokładnie są oraz jak ich używać?

Czym są maski do włosów?

Maska do włosów stanowi specjalistyczny produkt, którego celem jest głębokie nawilżenie i odżywienie włosów na całej długości. Spośród innych produktów, takich jak odżywki, wyróżniają się:

  • wysokim stężeniem substancji aktywnych,
  • gęstą konsystencją,
  • intensywnym działaniem.

Maska ma za zadanie wniknąć głęboko w strukturę włosa. Działają one na zasadzie intensywnej pielęgnacji, a efektem są wzmocnione i zregenerowane paska. W odróżnieniu od odżywki, jej efekt utrzymuje się zdecydowanie dłużej, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowymi włosami. Na rynku znajdziemy maski różnego rodzaju – a jakie są najlepsze?

Maski do włosów – rodzaje

Nie istnieje jedna, idealna maska do wszystkich typów włosów. Niestety, poszczególne produkty skierowane są najczęściej do konkretnego typu włosów. Znajdziemy tutaj maski do włosów ciemnych, farbowanych czy zniszczonych. Maski na włosy można podzielić również ze względu na działanie substancji aktywnych. Pod tym kątem wyróżnia się produkty:

  • emolientowe – działają odżywczo, wygładzają i nabłyszczają,
  • humektantowe – działają nawilżająco,
  • proteinowe – działają regenerująco i umożliwiają odbudowę struktury włosa poprzez uzupełnienie niedoborów keratyny.

Każdy rodzaj maski do włosów jest inny, dlatego warto wiedzieć, czego w danej chwili włosy potrzebują. A kiedy zdecydować się na zakup maski do włosów?

Kiedy i jak używać maski do włosów?

Maski do włosów są najczęściej stosowane w przypadku suchych i zniszczonych włosów. Nie każda z nas zdaje sobie sprawę, ale nawet zdrowe włosy potrzebują odżywienia. Z uwagi na to, powinno się ich używać przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. A jak wygląda kuracja? Najbardziej uniwersalną formą jest nałożenie produktu na umyte i jeszcze wilgotne włosy. Równomiernie wtartą maskę pozostawia się na minimum 10 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na etykietę oraz sposób użycia, gdyż właśnie tam znajdziemy szczegółowe zalecenia. Warto również wykorzystać dobrze znany trik i po zastosowaniu maski do włosów, nałożyć jeszcze odżywkę. Wówczas, poprzez okluzję składniki aktywne na dłużej pozostaną we włosach.

Pielęgnacja włosów nie kończy się na używaniu szamponu, odżywki czy balsamu do włosów. Na drogeryjnych półkach znajdziemy niezliczoną ilość masek do włosów. Ich rodzaj w dużej mierze zależy od potrzeby oraz oczekiwanego przez nas efektu.

Zobacz też

Dieta dla włosów i paznokci – jak jeść, aby pięknie wyglądać?

Dieta dla włosów i paznokci – jak jeść, aby pięknie wyglądać?

Dermokosmetyki – czym różnią się od standardowych kosmetyków?

Dermokosmetyki – czym różnią się od standardowych kosmetyków?