Dermokosmetyki – czym różnią się od standardowych kosmetyków?

W ostatnich latach w reklamie produktów pielęgnacyjnych coraz częściej można spotkać się z pojęciem dermokosmetyk. Na ogół utożsamiamy go z kosmetykiem o konkretnych właściwościach, który charakteryzuje się wyższą skutecznością. Co jednak dokładnie oznaczają dermokosmetyki? Czym się wyróżniają i kto powinien je stosować?

Dermokosmetyki – co to takiego?

Na samym początku warto zaznaczyć, że dermokosmetyki nie mają prawnej definicji. Przyjęło się jednak, że ich nazewnictwo dotyczy kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej, na przykład wrażliwej, z niedoskonałościami, trądzikowej oraz atopowej. Popularne dermokosmetyki to również te do włosów: dla osób borykających się z łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry głowy lub nadmiernym wypadaniem włosów. Obecnie dermokosmetyki można nabyć zarówno w aptekach, jak i w drogeriach – internetowych oraz stacjonarnych. Wbrew pozorom każdy może korzystać z dermokosmetyków – nie potrzeba na nie recepty. Należy jednak zwracać uwagę na to, by określony produkt był dopasowany do indywidualnych potrzeb skóry. Z tego powodu warto zasięgnąć opinii specjalisty, na przykład dermatologa albo kosmetologa.

Jakie właściwości najczęściej mają dermokosmetyki?

  • Są hipoalergiczne – ich formuły często są bezzapachowe, nie zawierają sztucznych barwników ani agresywnych konserwantów. Dzięki temu dermokosmetyki mogą być stosowane przez posiadaczy skór wrażliwych.
  • Zawierają określone składniki aktywne – skład dermokosmetyków jest opracowany pod kątem określonych potrzeb skóry. Dermokosmetyki na ogół zawierają witaminy, minerały oraz inne substancje aktywne w większych stężeniach od standardowych kosmetyków. Składniki te mogą być o pochodzeniu zwierzęcym (na przykład retinol), roślinne (fitosterole), złuszczające (kwas salicylowy) czy przeciwgrzybicze (piroktonolaminy).
  • Podlegają testom dermatologicznym – dobre dermokosmetyki zostały poddane badaniom klinicznym, których wyniki weryfikują skuteczność produktów.
  • Spełniają wyższe standardy bezpieczeństwa produkcji – wiele dermokosmetyków jest produkowanych w tych samych laboratoriach co leki.

Artykuł sponsorowany

Zobacz też

Maski do włosów – rodzaje

Maski do włosów – rodzaje