Jak zadbać o skórę twarzy?

Zmarszczki to pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy na myśl o starzeniu się skóry. Ale proces starzenia się skóry jest zdecydowanie bardziej złożony.

Z wiekiem można zaobserwować zmiany w obrębie twarzy zachodzące stopniowo na skutek naturalnego procesu starzenia obejmującego różne tkanki. Najpierw skóra na twarzy staje się sucha i wiotka. Przyczyną jest osłabienie niektórych funkcji fizjologicznych, między innymi spadek poziomu fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej, które biorą udział w syntezie elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego czy keratynocytów odpowiedzialnych za regenerację i odbudowę naskórka oraz utrzymywanie wody w organizmie.

Już po 25. roku życia zmniejsza się poziom elastyny i włókien kolagenowych w tkankach, przez co skóra traci swoją młodzieńczą jędrność, elastyczność, napięcie i nawilżenie. Następnie skóra pokrywa się przebarwieniami, bruzdami i zmarszczkami, które wraz z upływem lat pogłębiają się i utrwalają, co wpływa bezpośrednio na samopoczucie, komfort psychiczny, samoocenę i poczucie atrakcyjności pacjenta. Zmieniają się również proporcje twarzy (twarz przyjmuje kształt odwróconego trójkąta).

Proces starzenia zależy nie tylko od uwarunkowań genetycznych, lecz także od czynników wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak zła dieta, alkohol, palenie papierosów, nadmiar stresu, długotrwała ekspozycja na słońce, wysoka i niska temperatura czy wiatr.

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym, młodym wyglądem, należy odpowiednio zadbać o skórę. Innowacyjne zabiegi laserem pomogą w walce z pierwszymi i bardziej zaawansowanymi oznakami starzenia. Poprawią jędrność skóry, zredukują zmarszczki, ujednolicą koloryt cery, a także wyraźnie odmłodzą twarz.

Zabiegi laserowe to nowoczesne, a zarazem naturalne zabiegi odmładzające. Dlaczego naturalne? Bo wiązka lasera pobudza skórę do przebudowy, autoregeneracji, a także stymuluje procesy odnowy. Zabiegi laserowe można wykonać w nowoczesnej Klinice Medycyny Estetycznej Absolu znajdującej się w Warszawie. W Absolu Clinic pacjenci mogą w bezinwazyjny i bezpieczny sposób podkreślić naturalne piękno oraz zadbać o skórę. Na jakie zabiegi z zakresu laseroterapii warto się zdecydować, aby poprawić stan cery?

Pielęgnacja skóry – skuteczne zabiegi na twarz

Aby jak najdłużej cieszyć się promiennym i zdrowym wyglądem skóry, warto stosować kosmetyki dobrane odpowiednio do rodzaju cery. Nie wolno również zapominać o regularnym oczyszczania twarzy z martwego naskórka i zanieczyszczeń. Właściwa pielęgnacja z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków pozwoli zadbać o kondycję skóry, jej właściwe nawilżenie i odżywienie. Niestety nawet najlepszej jakości produkty kosmetyczne nie wystarczą, aby zapewnić efekt młodej skóry oraz zahamować procesy starzenia się. Aby odmłodzić skórę, poprawić jej napięcie, zredukować niedoskonałości oraz zatrzymać dalszy rozwój zmarszczek, trzeba sięgnąć po metody dogłębnie penetrujące naskórek i skórę właściwą, czyli zabiegi laserem.

1. Peeling laserowy Fotona to jeden z najskuteczniejszych zabiegów laseroterapii frakcyjnej, polegający na kontrolowanym usuwaniu wierzchniej warstwy skóry, bez efektu termicznego (zimna ablacja). Laser Fotona Spectro SP w całkowicie bezpieczny, szybki i skuteczny sposób oczyszcza, odmładza i rozjaśnia skórę. Dodatkowo wyrównuje koloryt cery, wygładza zmarszczki, poprawia napięcie skóry oraz usuwa przebarwienia, na przykład posłoneczne czy potrądzikowe. Peeling laserowy poleca się osobom:

 • z wiotką skórą,
 • ze zmarszczkami,
 • z matową cerą,
 • z nierównym kolorytem,
 • z bliznami po trądziku i plamami posłonecznymi,
 • ze skórą palacza.

2. Fotona 2 w 1 to zabieg liftingujący i resurfacing. Zabieg laserowy polega na połączeniu dwóch procedur w jednej terapii:

 • Lasera Nd:YAG w trybie PIANO – generowany impuls wnika w tkanki podskórne, poprawiając ich napięcie. Dodatkowo zagęszcza skórę oraz działa liftingująco dzięki efektowi termicznemu.
 • Lasera Er:YAG do resurfacingu lub peelingu laserowego – zabieg jest skoncentrowany na wierzchniej warstwie skóry. Poprawia strukturę i wygląd naskórka, ujednolica koloryt cery, wygładza zmarszczki, likwiduje rozszerzone pory. W zależności od indywidualnych potrzeb, pacjenci mogą się zdecydować na laserowe odmładzanie w wersji delikatnej (dla stymulacji i odświeżenia skóry) bądź głęboki resurfacing/peeling laserowy, który spowoduje kilkudniowe złuszczenie skóry.

Zabieg laserem Fotona na twarz 2 w 1 odmładza, nadaje skórze zdrowego, promiennego wyglądu, redukuje mankamenty urody (zmarszczki, przebarwienia, wiotkość), liftinguje oraz poprawia elastyczność i jędrność.

3. Zabieg Fotona 4D to innowacyjny lifting twarzy laserem Er:YAG i Nd:YAG, łączący w jednej terapii aż cztery skuteczne protokoły zabiegowe:

 • EndoLifting – przy pomocy nieablacyjnego trybu lasera Er:YAG w trybie SMOOTH skanuje się jamę ustną od wewnątrz. W ten sposób dochodzi do kurczenia włókien kolagenowych, poprawy napięcia skóry, liftingu twarzy, wypełnienia bruzd nosowo-wargowych.
 • FRAC3 – wiązka lasera Nd:YAG dociera do głębokich warstw skóry, powodując mikrouszkodzenia termiczne. W miejscach uszkodzeń dochodzi do przebudowy skóry i wzmożonej produkcji kolagenu. Dzięki temu poprawia się gęstość i napięcie skóry w trzech wymiarach.
 • PIANO – dzięki wykorzystaniu długiej wiązki lasera w trybie Nd:YAG, skóra zostaje podgrzana do temperatury 42 stopni Celsjusza (bez uszkodzenia naskórka i urazów termicznych) w celu zwiększenia napięcia, ujędrnienia, zagęszczenia i zliftingowania skóry.
 • Superfacial to peeling laserowy działający na powierzchnię skóry – poprawia wygląd cery poprzez zredukowanie przebarwień, zmarszczek, rozszerzonych porów. Po zabiegu laserem Er:YAG skóra jest rozświetlona, wygładzona i odmłodzona.

4. Bezinwazyjne odmładzanie laserowe 3T – potrójna procedura zabiegowa Fotona 3T to:

 • TIGHTENING – dzięki podgrzaniu tkanek do określonej temperatury, skóra zostaje zliftingowana i napięta.
 • TONING – laser Nd:YAG w trybie VERSA wyrównuje koloryt skóry, niweluje przebarwienia i rozszerzone naczynka.
 • TEXTURING – ostatnia procedura zabiegu laserowego 3T polega na stymulacji skóry wiązką lasera, a tym samym do pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu poprawia się struktura, elastyczność, napięcie i gęstość skóry. Twarz wygląda młodziej, zdrowiej i promiennie.

Fotona 3T to zabieg nieablacyjny, a więc nie narusza warstwy zewnętrznej skóry, w związku z czym nie wymaga nawet minimalnego okresu rekonwalescencji. Skóra natychmiast po zabiegu jest napięta i ujędrniona. Finalny efekt odmłodzenia uzyskuje się 1-2 miesiącach po wykonaniu zabiegu.

Podsumowanie

Dbanie o skórę to nie tylko zdrowy tryb życia i stosowanie odpowiednich kosmetyków do cery, to również skuteczne zabiegi pielęgnacyjne na twarz. Aby przywrócić atrakcyjność wyglądu, zregenerować skórę, odbudować tkanki, zniwelować zmarszczki, bruzdy i przebarwienia, warto zdecydować się na laseroterapię. W sposób szczególny polecamy zabiegi laserowe na twarz, takie jak peeling laserowy Fotona, Fotona 2 w 1, zabieg laserowy Fotona 4D oraz odmładzanie laserowe 3T.

Laseroterapia rekomendowana jest przede wszystkim pacjentom, którzy poszukują bezpiecznych, nieinwazyjnych zabiegów, które nie wymagają rekonwalescencji i szczególnego przygotowania. Z zabiegu laserem Fotona mogą skorzystać osoby w każdym wieku, o różnym typie cery (sucha, normalna, wrażliwa, dojrzała itd.). To również doskonały wybór dla pacjentów, którzy chcą zadziałać na kilka problemów równocześnie, na przykład na zmarszczki, utratę jędrności, przebarwienia. Wystarczy jedna terapia przy użyciu lasera Fotona, aby zauważyć poprawę w strukturze i wyglądzie skóry. Wszystkie opisane wyżej zabiegi laserowe wykonywane są w Absolu Clinic w Warszawie przez wykwalifikowanych i certyfikowanych kosmetologów.

Artykuł sponsorowany

Zobacz też

Zmień podejście do codziennej pielęgnacji skóry i wypróbuj skin cycling

Zmień podejście do codziennej pielęgnacji skóry i wypróbuj skin cycling

Dlaczego w każdej kobiecej szafie powinien być muślin?

Dlaczego w każdej kobiecej szafie powinien być muślin?