Kiedy udać się do seksuologa?

Seks od lat był tematem tabu – w końcu o rzeczach, które dzieją się w sypialni, ludzie nie rozmawiają. W dzisiejszych czasach coraz częściej rozmawiamy o seksie, a w przypadku wszelkich problemów związanych z erotyczną stroną naszego życia, udajemy się do lekarza specjalisty, czyli seksuologa. Kiedy warto umówić się na wizytę oraz jak ona wygląda?

Czym zajmuje się seksuolog?

Seksuologia to dziedzina, która zajmuje się szeroko pojętą seksualnością człowieka. Uwzględnia się tutaj takie kwestie, jak potrzeby seksualne, prawidłowości w życiu seksualnym czy odczuwanymi emocjami. Seksuolog to ogólne pojęcie, pod którym mogą kryć się dwa zawody:

  • lekarz medycyny ze specjalizacją II stopnia z dziedziny, np. chorób wenerycznych, ginekologii lub psychiatrii,
  • psycholog mający tytuł magistra z dodatkowym wykształceniem w zakresie seksuologii potwierdzonym certyfikatem.

Oba zawody różnią się sposobem diagnozy oraz prowadzeniem terapii. Pamiętajmy tutaj, że psycholog, nie może “dotykać” pacjenta, a lekarz – wykonywać testów psychologicznych.

Z jakimi problemami udać się do seksuologa?

Większość naszego społeczeństwa uważa, że do seksuologa udajmy się tylko w przypadku seksoholizmu, czyli uzależnienia od seksu. Jak się okazuje – specjalista ten zajmuje się szeregiem innych nieprawidłowości pojawiających się w sferze życia seksualnego człowieka. Do najczęstszych wskazań do wizyty zalicza się:

  • zaburzenia erekcji i wytrysku,
  • wzmożony lub obniżony popęd seksualny,
  • bolesne stosunku płci,
  • niemożność odbycia stosunku płciowego,
  • brak orgazmu.

Należy również zaznaczyć, że seksuolog jest w stanie pomóc nam w przypadku braku akceptacji swojej orientacji płciowej oraz rozwiązać problemy z tożsamością płciową.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Pierwsza wizyta u seksuologa najczęściej opiera się na zebraniu wywiadu. Wówczas pyta nas o problemy dotyczące życia erotycznego, a także o ogólny stan zdrowia, przebyte choroby oraz urazy. Pamiętajmy, aby udzielić tutaj informacji na temat schorzeń przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie oraz wymienić wszystkie leki przyjmowane na stałe. Jak się okazuje, nie każdy z nas wie, że niektóre z nich mogą wpływać na jakość życia seksualnego. Po uzyskaniu informacji seksuolog podejmuje decyzję w kwestii dalszego postępowania. Najczęściej skutkuje to psychoterapią, udzieleniem praktycznych wskazówek odnośnie techniki współżycia lub przepisaniem leków.

Do seksuologa udajemy się w przypadku wszelkich problemów związanych z seksem. Taka wizyta może być w ramach wizyty prywatnej lub refundowanej przez NFZ. W zależności od regionu oraz samego specjalisty – najczęściej waha się w granicy 100-200 zł.

Zobacz też

Problemy z libido? Poznaj najczęstsze przyczyny!

Problemy z libido? Poznaj najczęstsze przyczyny!

Gry erotyczne, czyli jak podkręcić atmosferę w sypialni

Gry erotyczne, czyli jak podkręcić atmosferę w sypialni