Czy warto wybierać zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Każdy rodzic pragnie wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka. Oznacza to również, że chcemy, aby rozwijało się, a nie tylko, np. korzystało z tableta czy telefonu. Najlepszym rozwiązaniem są zajęcia dodatkowe dla dzieci, które pozwolą na rozwijanie indywidualnych zainteresowań. Czy warto je wybrać oraz o jakich kwestiach warto wiedzieć?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – korzyści i minusy

Zajęcia dodatkowe dla dzieci, to idealna okazja, aby młody człowiek mógł nabyć nowych umiejętności lub doskonalił aktualne. Przynoszą liczne korzyści, wśród których wyróżnia się:

  • wartościowe spędzanie czasu,
  • nawiązanie nowych przyjaźni i znajomości,
  • nauka komunikacji.

Niestety, zajęcia dodatkowe, zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i starszym, mają również kilka wad. Przede wszystkim zajmują czas, który mógłby być spędzony na rozmowach z przyjaciółmi lub na zabawę. W przypadku niedopasowania do oczekiwań dziecka – nie przynoszą satysfakcji oraz nie rozwijają.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru różnego rodzaju zajęcia rozwijające dla dziecka. Mogą być one plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne czy sportowe. Pamiętajmy jednak, aby przy zapisywaniu pociechy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, takich jak:

  • pasje i zainteresowania dziecka,
  • wiek dziecka,
  • temperament,
  • budżet domowy.

Zajęcia dodatkowe mają za zadanie rozwijać dziecko i sprawiać mu wiele radości. Z uwagi na to, powinniśmy zadbać o to, aby były odpowiednio dopasowane do pociechy.

Ile zajęć dodatkowych dla dziecka?

Zajęcia dodatkowe rozwijają dziecko i zapewniają mu efektywne spędzenie czasu. Z uwagi na to, wielu z nas decyduje się zapisać pociechę na jak największą liczbę zajęć. Niestety, często odbija się to na zdrowiu oraz dobrym samopoczuciu dziecka, gdyż jest po prostu przemęczone. W konsekwencji może dojść do spadku odporności, problemów z koncentracją i niechęci do zabawy. Często zapominamy również o tym, że poza szkołą i zajęciami dodatkowymi, nasze dziecko musi mieć czas na:

  • odrabianie lekcji i naukę,
  • indywidualne zajęcia, takie jak gry na komputerze czy nudę,
  • spotkania ze znajomymi.

Szacuje się, że w ciągu tygodnia dziecko powinno mieć minimum dwa dni bez zajęć dodatkowych. Ważne jest również, aby nie trwały one kilka godzin pod rząd.

Poprzez liczne zajęcia, dziecko ma szansę na rozwój oraz nabywanie doświadczenia. Jednak nie zapominajmy – dzieciństwo to głównie czas zabaw i nawiązywania znajomości, dlatego odpowiednio dobieramy poszczególne zajęcia pozalekcyjne!