Jak dogadać się ze zbuntowanym nastolatkiem?

Okres dojrzewania to najbardziej rozwojowy czas w życiu człowieka. Wiąże się z tym budowanie odrębności i niezależności dziecka. Jako rodzice chcemy ciągle czuwać nad swoimi pociechami i często nawet nie dowierzamy, jak szybko rosną. Brak porozumienia, odmienne zdania oraz najogólniej mówiąc – okres buntu, znacznie utrudnia komunikację z nastolatkiem. Zatem, jak skutecznie się porozumiewać?  

Czym charakteryzuje się wiek nastoletni?

W ramach rozwoju biologicznego następuje wzrost stężenia hormonów płciowych – u chłopców testosteronu, a u dziewcząt estrogeny i progesterony. Ich obecność powoduje intensywne zmiany w budowie, fizjologii i wyglądzie zewnętrznym. Do najbardziej charakterystycznych cech przeciętnego nastolatka zalicza się zmienność nastrojów, wybuchowość czy też egocentryczność. Tak naprawdę w tym wieku najważniejszym postanowieniem jest usamodzielnienie się. Jako rodzice chcemy jak najlepiej na naszej pociechy, jednak jak skutecznie rozmawiać z nastolatkiem?

Zasady skutecznej komunikacji z nastolatkiem

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zadbanie o dobry kontakt z dziećmi, zanim jeszcze dorosną. Poprzez znajdowanie czasu na codzienną rozmowę zwiększa zaufania oraz buduje poczucie bezpieczeństwa. Również w okresie nastoletnim nie można zapomnieć o swoim dziecku. Rozwiązaniem wszelkich problemów z komunikacją będzie szczera rozmowa oraz wspólne spędzanie czasu. Nie możemy unikać też trudnych tematów, np. o nieodpowiednim towarzystwie, uzależnieniach czy kontaktach seksualnych. Jeśli nie wiemy, jak to rozpocząć, to świetnym pomysłem będzie obejrzenie, chociażby reportażu odnośnie uzależnień. Wówczas możemy przejść do dyskusji. Ostatnią kwestią jest zrozumienie zachowania nastolatków. Problemy emocjonalne, chęć uniezależnienia się czy spróbowania nowych rzeczy wymagają obustronnej dyskusji oraz ustalenia jasnych granic.

Na co nie można pozwolić nastolatkowi?

Wiek nastoletni wiąże się z licznymi zmianami, które często skutkują nieporozumieniem, a nawet kłótnią z rodzinami. Musimy jednak zachować zimną krew i wiedzieć, kiedy zdrowy mieć swoje dziecko, a kiedy ustalić jasną granicę. Powinniśmy ustalić wspólnie konkretne reguły zachowań, gdyż nastolatek nie powinien:

  • zaniedbywać nauki,
  • wagarować,
  • pić alkoholu i palić papierosów,
  • próbować narkotyków lub dopalaczy,
  • obrażać kogokolwiek, w tym rodziców, rówieśników czy nauczycieli,
  • hejtować ludzi w sieci.

Nastolatki bywają drażliwe i pełne sprzecznych emocji. Buntownicza postawa, która jest charakterystyczna dla tego wieku, utrudnia dotarcie do nich. Z uwagi na to, jako rodzice powinniśmy spróbować porozumieć się z dziećmi i nawiązać skuteczną komunikację, zamiast używać kar czy podnosić głos.

Zobacz też

Jak urządzić sypialnię nastolatka?
Dom

Jak urządzić sypialnię nastolatka?