Rodzaje badań ginekologicznych

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się opieką nad zdrowiem intymnym kobiety. Natomiast badania ginekologiczne stanowią istotny element diagnostyki pozwalający na postawienie wstępnej diagnozy oraz podjęciu ewentualnego leczenia. A jakie badania zaliczane są do najczęstszych badań ginekologicznych?

Badanie cytologiczne

Cytologia to jedno z podstawowych badań ginekologicznych, które pozwala wykryć nieprawidłowości w komórkach szyjki macicy. Docelowo pomaga na wczesne zdiagnozowanie raka szyjki macicy. Lekarz pobiera próbkę materiału małą szpatułką lub szczoteczką, a sam materiał wysyłany jest do laboratorium. Pierwsze badanie cytologiczne należy zrobić w wieku 20-25 lat lub najpóźniej 3 lata od rozpoczęcia współżycia.

Wymaz czystości pochwy

Pobierany najczęściej podczas badania miednicy. Jego wykonanie pozwala na zdiagnozowanie takich schorzeń, jak rzęsistkowica, infekcja drożdżakowa czy bakteryjne zapalenie pochwy. Wskazaniem do jego wykonania jest nieprzyjemny zapach z dróg rodnych, białe grudki czy upławy połączone z bólem brzucha.

USG

Nieinwazyjne i bezbolesne badanie diagnostyczne, pozwalające ocenić stan macicy, szyjki macicy, pochwy, jajników i jajowodów. Polega na wykorzystaniu przetwornika ultradźwiękowego, którego fale przechodzą przez ciało do narządów. Wówczas możliwe jest uzyskanie informacji na temat rozmiaru, kształtu czy położenia wymienionych narządów.

Mammografia

Badanie przesiewowe wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie o małej dawce. Pozwala na wykrycie zmian nowotworowych, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy. W ten sposób zwiększa się szansa na wyleczenie. Do badania należy się odpowiednio przygotować – okazać wcześniejsze wyniki badań czy też założenie luźniejszych ubrań.

Kolposkopia

Inaczej wziernikowanie macicy, czyli badanie pozwalające przyjrzeć się z bliska szyjce macicy. Stanowi łatwy i szybki sposób na znalezienie nieprawidłowych komórek. W czasie badania możemy odczuwać nacisk wziernika, jednak sama kolposkopia jest bezbolesna. W przypadku znalezienia niepokojących zmian wykonuje się biopsję w celu zbadania ich pod kątem nowotworu.

Planując wizytę u ginekologa, należy umówić się na nią kilka dni po ostatniej miesiączce. Jest to ważne, gdyż wykonane wówczas badania mają większą wartość diagnostyczną. Pamiętajmy jednak, że w przypadku alarmujących dolegliwości nie należy zwlekać z wizytą, a samo krwawienie nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badań.