Jak radzić sobie z jesienną chandrą?

Jesienna chandra stanowi powszechne określenie stanu przygnębienia. Pojawia się najczęściej wraz z początkiem jesieni i najczęściej jest związana ze zmianą pogody lub niesprzyjającej aury. Jak możemy sobie poradzić z jesienną chandrą domowymi sposobami?

Przyczyny i objawy jesiennej chandry

Jesień to czas zmiennej, często deszczowej pogody. Wielu z nas czuje się wtedy bardziej przygnębiona i zmęczona. Najczęściej jest to związane z jesienną chandrą, która najczęściej wynika z braku słońca, a tym samym witaminy D, a także nagłych zmian ciśnienia. Można ją rozpoznać po objawach, takich jak:

  • problemy ze snem,
  • zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • wahania nastroju,
  • trudności z koncentracją.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z jesienną chandrą, a oto 5 z nich!

Zdrowa dieta

W depresyjne wieczory często sięgamy po przekąski poprawiające nastrój. Jednak oprócz np. czekolady, warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Pozwoli ona na dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także witamin i minerałów.

Suplementacja witamin

Czasem witaminy pozyskiwane z pokarmów nie wystarczą. Wówczas warto zadbać o suplementację witamin z grupy B, a także D3, E i C. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia jesiennej chandry, a także korzystnie wpływają na układ odpornościowy i redukują stres.

Aktywność fizyczna

Endorfiny, czyli inaczej hormony szczęścia, są produkowane w czasie wysiłku fizycznego. Właśnie dlatego jednym ze skuteczniejszych sposób na uniknięcie jesiennej chandry będą spacery, przejażdżki rowerowe, a nawet ćwiczenia w domu!

Hobby i relaks

Skutecznym sposobem na jesienną chandrę jest znalezienie nowego hobby w długie i chłodne wieczory! Odkrywając w sobie nowe pokłady kreatywności, z nawet przegonimy czarne myśli oraz smutek. Nie zapominamy również o odpowiedniej dawce relaksu.

Zdrowy sen

W okresie jesienno-zimowym powinniśmy w szczególności zadbać o jakość snu. Wszystko z uwagi na fakt, iż przemęczeni lub wyspani nie mamy siły na mierzenie się z szarą rzeczywistością.

Złe samopoczucie, niska samoocena czy ogólne rozdrażnienie to najczęstsze objawy jesiennej chandry. Jednak jeśli stan ten utrzymuje się dłużej, to możemy mieć do czynienia z depresją sezonową.