Czym są probiotyki i kiedy je stosować?

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, iż w przewodzie pokarmowym zdrowego człowieka znajduje się biliony różnych szczepów bakterii. Jedne z nich są korzystne dla zdrowia, inne stanowią zagrożenie dopiero przy zmianach patologicznych zachodzących w organizmie. Jak się okazuje to, co dzieje się w jelitach, wywiera ogromny wpływ na całe nasze ciało. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na przyjmowanie probiotyków. Czym one są?

Probiotyki – podstawowe informacje

Według definicji WHO probiotyki to preparaty lub produkty żywnościowe, które zawierają pojedyncze lub mieszane hodowle żywych drobnoustrojów. Wywierają one korzystny wpływ na stan zdrowia, gdyż przyczyniają się do syntezy przeciwciał, pomagają w leczeniu biegunki oraz często są stosowane przeciwko kancerogennym enzymom. Najczęściej przyjmujemy je przy antybiotykoterapii, dzięki czemu jesteśmy w stanie odbudować mikroflorę jelitową. Szacuje się, że rozpoczęcie działania probiotyku zajmuje od kilku do kilkunastu tygodni. Fakt ten wynika z wielu czynników, jednak korzystnych zmiany możemy spodziewać się w ciągu dwóch tygodni.

Jakie szczepy bakterii są najczęściej wykorzystywane w probiotykach?

W probiotykach znajdziemy pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus spp.), bakterie Bifidobacterium) oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie bakterie i drożdże mogą być probiotykami. Muszą one spełniać wiele warunków, w tym:

  • ich przynależność (rodzajowa i gatunkowa) musi być potwierdzona badaniami molekularnymi,
  • pochodzić od ludzi,
  • być odporne na działanie kwasu żołądkowego i żółci,
  • wykazywać pozytywny wpływ na gospodarza,
  • cechować się trwałością i żywotnością.

Kiedy możemy stosować probiotyki?

Wskazaniem do suplementacji są przede wszystkim zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej, które mogą być wywołane różnymi czynnikami. A o czym pamiętać przy przyjmowaniu probiotyków? W dużej mierze:

  • nie należy popijać ich gorącymi płynami,
  • najlepiej stosować je podczas posiłku,
  • nie należy ich rozpuszczać w sokach i kwaśnych napojach.

W stosowaniu probiotyków, jak każdych innych mikroorganizmów, należy zachować racjonalne dawkowanie. Przesadna suplementacja może wiązać się ze skutkami ubocznymi, takimi jak wysypka, wzdęcia lub obniżone samopoczucie. Istnieją również przeciwwskazania do stosowania probiotyków, gdyż nie są zalecane osobom z ostrym zapaleniem trzustki.

Probiotyki w korzystny sposób wpływają na zdrowie człowieka, co potwierdzają liczne badania kliniczne. Ich skuteczność wynika nie tylko z prawidłowo dobranego szczepu, ale także innych czynników. Z uwagi na to, powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami.