Dom

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Każde pomieszczenie w domu ma swoją funkcję. W kuchni gotujemy, w sypialni wypoczywamy, a w gabinecie – pracujemy. Jednak, gdy na świat przychodzi dziecko, musimy również dla niego wygospodarować przestrzeń, w której będzie mogło spokojnie rozwijać się, dorastać i kształtować. A jak urządzić pokój dziecięcy i na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dziecka?

Pokój dziecka to miejsce, które jest przeznaczone do wielu czynności, w tym do nauki, spania, przechowywania i zabawy. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale to, w jakim otoczeniu będzie osła nasza pociecha może potencjalnie wpływać na życie, poczucie piękna i estetyki. Z uwagi na to, wyróżnia się wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę przy aranżacji.

Pokój dziecięcy a kolor ścian lub tapet

Barwy mają wpływ na nasze samopoczucie – jedne wyciszają, inne pobudzają do działania. Dzieci z natury są wulkanami energii, dlatego warto tutaj postawić na stonowaną klasykę, w postaci bieli, beżu czy szarości. Świetnie sprawdzi się tutaj styl skandynawski.

Pokój dziecka a meble

Pod żadnym pozorem nie kupujmy mebli typu „komplet”, czyli szafa, łóżko i komoda z tej samej serii. Jest to najczęściej niefunkcjonalne, nieestetyczne i nudne. Najważniejszą kwestię odgrywa tutaj miejsce do przechowywania, wygodne łóżko czy biurko.

Pokój dziecięcy a dodatki

Dobre oświetlenie, koce, poduszki, dywany czy dodatkowe półki ot dodatki, których nie możemy pominąć w dobrej aranżacji. Pamiętajmy jednak, aby wszelkiego rodzaju materiałowe rzeczy, które gromadzą kurz, można było wyprać w domowej pralce. Szeroki wybór poduszek znajdziesz na https://sennamaterace.pl/24-poduszki.

5 błędów popełnianych przy urządzaniu pokoju dziecięcego

Rodzice często zapominają, że pokój dziecięcy ma służyć dziecku. Oznacza to, że powinien być przystosowany do aktualnych potrzeb pociechy, by mógł spełniać swoją rolę oraz cieszyć malucha. Oznacza to, że wielu z nas powinno unikać najczęściej popełnianych błędów. Uwzględnia się tutaj:

  • pokoje tematyczne -nigdy nie wiadomo, czym do końca dziecko się interesuje oraz jak długo będzie miało “fazę” na punkcie, np. motoryzacji, zoologii czy nauki,
  • zbyt ładne meble – w pokoju dziecięcym meble są podatne na zniszczenia, dlatego najlepiej wybrać te, których nie będzie nam szkoda,
  • dekoracje montowane na stałe – gusta się zmieniają z roku na rok i dotyczy to również dzieci, dlatego lepiej wybrać, np. łatwe w usunięciu tapety.

Najgorszą rzeczą, jaką można popełnić przy urządzaniu pokoju dziecięcego, jest ignorowanie zdania pociechy – w końcu to ona będzie tutaj spędzać czas. Dlatego warto zapytać dziecko o zdanie, np. w kwestii pościeli czy pojemników na zabawki.

Aranżacja pokoju dla najmłodszych członków rodziny stanowi nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii, aby pomieszczenie to było jak najbardziej funkcjonalne. Z uwagi na to, warto wiedzieć, czym się w pierwszej kolejności kierować, a czego unikać.

Zobacz też

Pamiątka chrztu dla dziewczynki
Dom

Pamiątka chrztu dla dziewczynki

Jak urządzić sypialnię nastolatka?
Dom

Jak urządzić sypialnię nastolatka?

Najciekawsze dekoracje do sypialni
Dom

Najciekawsze dekoracje do sypialni

Jak wybrać odpowiednie zabawki kreatywne dla dzieci?

Jak wybrać odpowiednie zabawki kreatywne dla dzieci?