Ciemieniucha u niemowlaka – co warto o niej wiedzieć?

Dla wielu rodziców narodziny dziecka wiążą się z licznymi zmianami. Zajmowanie się najmłodszym członkiem rodziny i czuwanie nad jego dobrym samopoczuciem wymaga od nas zaangażowania. Poprzez obserwowanie rozwoju dziecka, wielu z nas zauważa na skórze głowy maluszka niepokojące zmiany. Czym są te żółte i nieestetyczne łuski?

Czym jest ciemieniucha?

Opisane zmiany dotyczą jednej z dość często pojawiających się w pierwszych tygodniach po narodzinach maluszka przypadłości. Jest to ciemieniucha, nazywana również czepcem kołyskowym. Stanów łagodną odmianę łojotokowego zapalenia skóry i występuje powszechnie u niemowląt w wieku 2-3 miesięcy życia. Tego rodzaju zmiany skórne są zazwyczaj zlokalizowane na owłosionej skórze głowy w okolicy ciemiączka. Charakteryzuje się tłustymi, żółtymi i łuszczącymi się płatkami skóry. Dokładna przyczyna pojawienia się ciemieniuchy nie jest jeszcze znana, jednak zakłada się, że jest wynikiem nadmiernego wydzielania łoju. Czynność ta pobudzana jest hormonami matki, które pozostają z okresu ciąży i przenikały przez łożysko do organizmu dziecka. Zazwyczaj ustępuje samoistnie w przeciągu kilku tygodni, jednak warto wiedzieć, jak ją leczyć oraz na czym polega pielęgnacja skóry głowy.

Ciemieniucha – leczenie

Postępowanie pielęgnacyjno-lecznicze zależy od wieku dziecka. Zazwyczaj obejmuje jednak natłuszczanie skóry, np. oliwką, usuwanie łusek i mycie skóry. Jeśli ciemieniucha pomimo odpowiedniej kuracji nie znika po ok. 2 tygodniach, to warto wówczas udać się do pediatry. Pomoże on dobrać odpowiedni sposób leczenia, który przyniesie oczekiwane rezultaty. W przypadku braku podjęcia działań eliminujących tę przypadłość możemy spodziewać się namnażania bakterii i grzybów. Wówczas spowodują one zakażenia grzybice, prowadzące do osłabienia cebulek włosa i przyczyniające do ich nadmiernego wypadania.

Jak zapobiec pojawieniu się ciemieniuchy?

Pojawienie się ciemieniuch jest silnie związane z pracą gruczołów łojowych. Mimo to możemy wprowadzić kilka zmian, które skutecznie zapobiegną pojawieniu się lub nawrotom tej przypadłości. Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na czynności ograniczające ryzyko, takich jak stosowanie szamponu zapobiegającemu ciemieniusze. Oprócz tego należy pamiętać o codziennym czesaniu włosów maluszka miękką szczotką. Naszymi sprzymierzeńcami będą także odpowiednie ubrania, które zapobiegają przegrzewaniu się główki dziecka. Powinny być one wykonane z materiałów:

  • przewiewnych,
  • lekkich,
  • naturalnych.

Dla wielu rodziców zmiany na skórze głowy dziecka, które są objawami ciemieniuchy, są niepokojące. Na szczęście przypadłość ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka oraz stanowi dość powszechnie występującą przypadłość. Przy regularnym stosowaniu zalecanych zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych, na pewno złagodzi jej przebieg.