Antykoncepcja – rodzaje, wady i zalety

Antykoncepcja odnosi się ogółu czynności, mających na celu kontrolę płodności. Zazwyczaj decydują się na nią pary, które nie są jeszcze gotowe na dziecko lub nie chcą mieć potomstwa. Ich forma, dostępność, a także wszelkie wady i zalety zależą od rodzaju. Zatem, co warto wiedzieć o antykoncepcji?

Jakie są rodzaje antykoncepcji?

W dzisiejszych czasach wyróżnia się wiele rodzajów antykoncepcji. Każdy z nich różni się zarówno skutecznością, jak i sposobem stosowania. Do najstarszych zalicza się naturalne metody antykoncepcji, które opierają się na dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest kontrolowanie czas stosunku, co polega na określaniu dni płodnych kobiety na podstawie fazy cyklu. Drugim natomiast – niedoprowadzenie do dostania się nasienia do dróg rodnych. Coraz popularniejsze stają się również metody hormonalne, które mogą być stosowane wyłącznie u kobiet. Opierają się najczęściej na tabletkach antykoncepcyjnych, jednak mogą również przyjmować formę plastrów czy implantów podskórnych. Do mechanicznych metod zalicza się natomiast prezerwatywy (dla mężczyzn) i kapturki naszyjkowe (dla kobiet). Nie można zapomnieć również o mniej popularnych, chemicznych sposobach antykoncepcji. Wyróżnia się tutaj preparaty plemnikobójcze, jednak z uwagi na niską skuteczność, zalecane są w połączeniu z innymi formami antykoncepcji.

Antykoncepcja – zalety

Antykoncepcja chroni przed zajściem w niechcianą ciążę – jest to główna zaleta łącząca wszystkie metody. Jednak warto zauważyć, że każda z nich dodatkowo charakteryzuje się innymi korzyściami. Jakimi?

  • antykoncepcja naturalna nie powoduje z żadnych skutków ubocznych i jest w pełni bezpieczna dla organizmu,
  • antykoncepcja hormonalna wyróżnia się dodatkowo zmniejszeniem bólu miesiączkowego i intensywnością krwawień, a także często zmniejsza ryzyko zapalenia narządów rodnych,
  • antykoncepcja mechaniczna jest dostępna bez recepty, można ją stosować natychmiast i, w przypadku prezerwatyw – chronią przed chorobami wenerycznymi,
  • antykoncepcja chemiczna posiada podobne zalety do mechanicznej.

Antykoncepcja – wady

Niezaprzeczalnie każda antykoncepcja ma swoje wady. Są one ogólne lub wynikają z indywidualnej reakcji organizmu, np. alergicznej. Tak jest najczęściej przy metodach chemicznych, gdyż pianki plemnikobójcze zawierają szereg substancji chemicznych. Jeśli chodzi o inne rodzaje, to antykoncepcja:

  • naturalna wiąże się z możliwością przeniesienia chorób wenerycznych,
  • hormonalna ma szereg skutków ubocznych w postaci zaburzenia samopoczucie, trądziku czy powikłań sercowo-naczyniowych,
  • mechaniczna jest uzależniona od dokładnego przestrzegania instrukcji użycia.

Skuteczna forma antykoncepcji zalety tak naprawdę od osobistych preferencji. W przypadku metod naturalnych, mechanicznych czy chemicznych, najczęściej sami decydujemy, co będzie najlepsze. Natomiast antykoncepcja hormonalna jest ustalana przez lekarza.